Nejznámější kryptoměna bitcoin letos poprvé překonala hranici 40 tisíc dolarů (přibližně 894 tisíc Kč) a dál roste, posilují přitom i ostatní kryptoměny. Přispívá k tomu sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby. Investoři se také domnívají, že v americká Komise pro cenné papíry (SEC) brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).

Krátce před 09:00 SEČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin připisoval 4,8 procenta a pohyboval se kolem 41 410 dolarů. Už v noci na dnešek se vyšplhal až na 41 731,72 USD. Cena druhé největší kryptoměny ether ve stejnou dobu vykazovala růst o 3,8 procenta zhruba na 2246 dolarů.

Růst o 50 procent od poloviny října „zřejmě znamená rozhodující posun od medvědího trhu z roku 2022 a začátku roku 2023,“ uvedl Justin d’Anethanze ze společnosti Keyrock, která se zabývá digitálními aktivy. Medvědím trhem se nazývá situace, kdy ceny sestoupí z maxima o 20 procent a dál se snižují.

Od začátku roku si bitcoin připisuje téměř 150 procent. Proti maximu blízko 69 tisíc dolarů z konce roku 2021 je ale stále citelně slabší.

Fakt, že bitcoin v průběhu listopadu nakupovaly velké společnosti, ukazuje na novou vlnu zájmu o toto aktivum, uvedl d’Anethanze. Minima kolem 16 tisíc dolarů, na která bitcoin klesl před rokem, podle něj pravděpodobně znamenala dno. Do budoucna nicméně nevylučuje další výrazné výkyvy.

Společnost Microstrategy, která investuje do bitcoinů, minulý týden oznámila, že v listopadu nakoupila tuto kryptoměnu za dalších 593 milionů dolarů.

Trhy sázejí na to, že Fed skončil se zvyšováním úrokových sazeb a na začátku příštího roku je začne snižovat. Rizikovější investice a další aktiva citlivá na úrokové sazby, jako je například zlato, na to reagují silným růstem.

Říjnová zpráva, že americký burzovní regulátor SEC se neodvolá proto rozhodnutí soudu, podle něhož tato komise pochybila, když zamítla žádost o bitcoinové ETF, umocnila očekávání, že schválení několika těchto ETF už se blíží. Bitcoinová ETF by mohla umožnit dosud obezřetným investorům přístup ke kryptoměnám prostřednictvím burzy, což by do tohoto sektoru přivedlo novou vlnu kapitálu, napsala agentura Reuters.

Bitcoinu podle analytika Purple Trading Petra Lajska pomáhá vedle vyhlídky na snižování sazeb v USA také oslabující americký dolar. "Dalším faktorem je i opětovný růst napětí na Blízkém východě, tím hlavním katalyzátorem jsou však vyhlídky na první bitcoinové ETF. Jeho schválení by mělo být na spadnutí," podotkl Lajsek.

Kryptoměnový trh v poslední době po růstu způsobeném zprávami o blížícím se schválení fondu ETF podle ředitele obchodníka Bit.plus Martina Stránského čekal na další impuls. Ten přišel se zvěstmi o tom, že Fed začne na začátku příštího roku snižovat úrokové sazby, což by vedlo ke zvýšení poptávky po jiných aktivech. "Pokud nebude americká centrální banka informace nějak rázněji dementovat, je možné, že bitcoin pokoří do konce roku ještě další psychologickou hranici a cena okolo 50.000 USD se nejeví jako nereálná," uvedl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist