Příjem žádostí na dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light se ve čtvrtek pozastavil. Znovu začne ve středu 17. ledna 2024. Nově budou moci o podporu žádat také rodiny pobírající příspěvky na děti či vlastníci bytů, kteří neměli peníze na výměnu oken při celkové rekonstrukci domu. Z Národního plánu obnovy, tedy z evropských peněz, do programu přidá ministerstvo životního prostředí další tři miliardy korun. Novinářům to dnes na tiskové konferenci sdělili ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (oba KDU-ČSL).

Standardní program Nová zelená úsporám má za cíl podporovat všechny kategorie zateplování. O dotaci je možné žádat i na základní či dílčí zateplení. Finanční podpora je vyplacena po realizaci projektu. Cílem programu Nová zelená úsporám Light byla okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Oproti klasické verzi se peníze vyplácejí předem.

„Zájem o program NZÚ Light předčil naše očekávání a potvrdil, že podpora úsporných opatření pro nízkopříjmové domácnosti byla, je a i nadále bude významnou součástí boje proti snižování životní úrovně těch nejzranitelnějších skupin obyvatel v souvislosti s rostoucími cenami energie. A do budoucna ještě více, než tomu bylo dříve,“ uvedl Hladík.

Celkově bylo přijato 54 626 žádostí za 6,2 miliardy korun. Schválilo se z nich 50 219 za 5,6 miliardy korun a vyplatilo o necelých 4500 méně, a to za 5,1 miliardy korun. Průměrně se na dotaci vyplatilo 112 000 korun. Nejčastěji čerpali dotace lidé ze Středočeského a Moravskoslezského kraje. V Královéhradeckém kraji podle Hladíka čerpalo necelé jedno procento všech obyvatel.

Kromě dotací vynaložených na solární ohřev vody a výměnu dveří a oken se nově bude moci čerpat také na izolace. Žadatelé budou moci čerpat až 150 000 korun na výměnu oken a vchodových dveří a 90 000 korun na instalaci systému na solární ohřev vody s bojlerem. Bez bojleru bude maximální dotace 60 000 korun. Solární panely budou muset být velké minimálně 2,5 metru čtverečních a jejich výkon bude muset být alespoň dva kWp.

Podle Jurečky mají nové podmínky opět cílit hlavně na seniory, ale také na sociálně slabší rodiny. Momentálně je v Česku podle něj 156 000 rodin, které pobírají příspěvek na dítě. Nové podmínky by měly umožnit čerpat dotace pro 100 000 z nich.

„Série chytrých a rychlých opatření v podobě zateplení, výměny oken, dveří nebo investice do solárního ohřevu vody, se kterou jim může až ze 100 procent pomoci tento dotační program, bude pro tyto rodiny výraznou úsporou nákladů za energie na dlouhé roky dopředu. Měsíčně pak mohou uspořit i několik tisíc,“ dodal Jurečka.

Podle dat ministerstva životního prostředí a ministerstva práce a sociálních věcí dotovaná výměna oken a dveří rodinám ročně ušetří 5900 korun. Solární ohřev vody pak ročně 5000 korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.