Realitní společnost CPI Property Group (CPIPG) českého miliardáře Radovana Vítka v pátek zveřejnila reakci na obvinění americké investiční firmy Muddy Waters. Ta tvrdila, že Vítek, který je hlavním akcionářem CPI, lže o skutečné hodnotě firmy. CPI po zveřejnění zprávy fondu Muddy Waters ohlásila interní audit a v pátek uvedla, že všechny transakce, na které fond upozornil, byly provedeny řádně a neměly žádné negativní důsledky pro její banky a držitele dluhopisů.

Muddy Waters koncem listopadu zaslala CPI dopis, v němž uvádí, že Vítek podle ní firmu obírá o aktiva. Po CPI žádala vysvětlení. Ptala se mimo jiné, proč si Vítek nepořídil jachtu bez účasti CPI a co akvizice luxusního plavidla přinese držitelům dluhopisů společnosti a jejím investorům.

„Dospěli jsme k závěru, že většinový akcionář Radovan Vítek firmu drze drancuje a přitom výrazně nadhodnocuje hodnotu jejích aktiv. Řízení společnosti CPI PG je fraška,“ napsala Muddy Waters. CPI v první bezprostřední reakci tvrzení Muddy Waters odmítla s tím, že jsou „kategoricky chybná“. Doplnila tehdy, že zvažuje právní kroky a na podrobnější reakci potřebuje více času.

Dnes CPI v prohlášení uvedla, že společnost Muddy Waters podává zavádějící obraz, protože vytrhává fakta z kontextu. Žádné z předložených tvrzení podle CPI nenaznačuje pochybení z hlediska účetnictví nebo ocenění. Radovan Vítek svou společnost „nesmetl“, „nevyždímal“ ani „nestydatě nevyplundroval“, píše CPI a dodává, že Vítek za posledních deset let naopak do společnosti CPIPG vložil téměř 1,4 miliardy eur (asi 34 miliard korun).

Muddy Waters o sobě tvrdí, že se zaměřuje na pečlivou kontrolu hospodaření firem obchodovaných na veřejných trzích a snaží se odhalovat nesrovnalosti. Zároveň spekuluje na pokles ceny jejích akcií.

Společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě. Zpráva Muddy Waters podrobně popisuje čtyři transakce v celkovém objemu kolem 441 milionů eur (10,8 miliardy korun), u kterých říká, že hotovost a účty nemovitostí „by mohly být chybně uvedeny“. Transakce se zaměřují na nemovitosti a změny majitelů firem mezi různými vlastníky prostřednictvím holdingových společností.