Evropská unie v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Ještě bude ale třeba doladit detaily. Informuje o tom agentura Reuters, která píše o „přelomových“ pravidlech. EU podle ní má nakročeno k tomu, aby se stala prvním z významných světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.

„Dohoda!“ napsal krátce před půlnocí na X eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „EU se stává vůbec prvním kontinentem, který stanoví jasná pravidla pro používání umělé inteligence,“ doplnil po několikadenním jednání mezi členskými státy a zástupci Evropského parlamentu, které jen v pátek trvalo téměř 15 hodin.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo přesvědčení, že pravidla přinesou „jedinečný právní rámec pro vývoj důvěryhodných technologií,“ které neomezí bezpečnost a základní práva občanů ani firem.

Pravidla stanoví například omezení při využívání AI pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek nebo zákaz používání takzvaného sociálního skóre či sociálního kreditu, což je hodnocení lidí na základě jejich chování a aktivit na sociálních sítích.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Spotřebitelům mají pravidla umožnit podávat stížnosti, firmám zase hrozí v případě porušení pokutami, a to v maximální výši 35 milionů eur (854 milionů Kč) nebo sedmi procent celosvětového obratu dané společnosti.

Evropská pravidla by se podle Reuters mohla stát vzorem i pro další státy.

V rámci EU dlouho nepanovala shoda především na regulaci základních modelů, neboli generativní umělé inteligence. Základní modely, jako je ChatGPT vytvořený společností OpenAI, jsou systémy umělé inteligence vyškolené na velkých souborech dat. Mají schopnost učit se z nových dat a provádět různé úkoly.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist