Společnost CPI Property Group ukončila spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV). Odchodem z olympijského hnutí reaguje na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který povolil start neutrálních ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách 2024 v Paříži. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě a vyzvala k tomu i další partnery ČOV. Postoj společnosti znal ČOV delší dobu, ale oznámení ho překvapilo.

Realitní společnost českého miliardáře Radovana Vítka nechce být spojována s olympijským hnutím, které z jejího pohledu kapitulovalo před ruským a běloruským režimem. „Od začátku ozbrojeného konfliktu jsme jednoznačně a zcela jasně odmítali jakoukoliv možnost účasti sportovců Ruska a Běloruska na OH v Paříži, a to i za cenu bojkotu her. Pátečním rozhodnutím MOV se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu,“ uvedl její výkonný ředitel Zdeněk Havelka.

MOV v pátek oznámil, že se sportovci z Ruska a Běloruska budou moci zúčastnit soutěží pod pěti kruhy coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky. ČOV s tímto krokem vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině nesouhlasí.

Ve výkonném výboru MOV, který v pátek účast neutrálních ruských a běloruských sportovců povolil, Česko nemá zástupce, takže ČOV nemohl verdikt přímo ovlivnit. "O našem názoru jsme mnohokrát informovali Mezinárodní olympijský výbor. Každý, kdo toto téma v Lausanne řeší, náš postoj zná. V diplomatické rovině jsme jednali také prostřednictvím nezávislé expertní skupiny, která navrhla doporučení pro neúčast Rusů na OH. Zprostředkovali jsme setkání jejích zástupců se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Jsme přesvědčení, že na sportovně-diplomatické úrovni jsme udělali vše, co bylo v našich silách a možnostech," uvedl v pondělí ČOV v tiskové zprávě.

CPI Property Group ho oficiálně požádá, aby ve svých materiálech a veškeré komunikaci nadále nespojoval značky skupiny s olympijskými kruhy a jinými symboly olympijského hnutí. „Ukončení spolupráce není v žádném případě zaměřeno proti sportovcům, ale proti alibistickému a morálně vadnému rozhodnutí organizátora olympijských her,“ uvedl Havelka.

ČOV zaskočila forma, jakou jeden ze sponzorů pro oznámení odchodu zvolil. "Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek," uvedl olympijský výbor.

CPI Property Group patří mezi oficiální partnery Českého olympijského týmu. Jako dodavatel s ČOV spolupracují také obchodní centra Olympia v Plzni, Mladé Boleslavi a Teplicích, které jsou součástí této skupiny. „Všechny zmíněné značky spolupráci ukončí bezprostředně dle možností smluvních podmínek, zároveň skupina okamžitě požádá ČOV o stažení všech svých symbolů a log z oficiálních materiálů hnutí, a to včetně všech forem prezentací a aktivit směřujících k olympijským hrám v Paříži 2024,“ oznámila firma.

Český olympijský tým má čtveřici generálních partnerů (Toyota, Sazka, Fosfa a skupina ČEZ) a vedle odcházející CPI Property Group další čtyři oficiální partnery. Podporují nejen účast českých sportovců na olympijských hrách. „Neméně důležitá je také jejich role u projektů Českého olympijského výboru, které zahrnují nejenom olympijský sport, ale dokážou budovat vztah ke zdravému životnímu stylu a šířit olympijské myšlenky a hodnoty a ideály u široké veřejnosti, hlavně u dětí (fair play, přátelství, hrdost, úsilí, radost, respekt),“ uvedl ČOV na webu.

CPI Property Group se stala partnerem ČOV v červnu 2021. Tehdy firma při slavnostním podpisu smlouvy uvedla, že do rozpočtu ČOV přispěje 25 až 30 miliony korun za čtyřletý cyklus. Byla partnerem ČOV pro letní olympjské hry 2021 v Tokiu a zimní olympiádu 2022 v Pekingu.