Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta prodala téměř polovinu svého podílu v americkém výrobci osobních počítačů HP. Buffettův podnik o tom v pondělí informoval ve zprávě pro regulační úřady. Berkshire na konci listopadu vlastnila 51,5 milionu akcií firmy HP, takže v ní držela podíl 5,2 procenta. Začátkem října přitom Buffettův podnik vlastnil zhruba 97,85 milionu akcií HP, uvedla agentura Bloomberg.

Společnost HP se podobně jako její konkurenti potýká s pokračujícím poklesem celosvětové poptávky po osobních počítačích. V době pandemie covidu-19 poptávku po výpočetní technice podpořil rozmach práce z domova. Později však poptávka začala klesat, mimo jiné kvůli rostoucí inflaci a růstu úrokových sazeb.

Celosvětový odbyt osobních počítačů v letošním třetím čtvrtletí podle výzkumné společnosti Canalys meziročně klesl o sedm procent. Tempo jeho poklesu nicméně zvolnilo z 12 procent ve druhém kvartálu a bylo nejpomalejší za více než rok.

Třiadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Firmu Berskhire řídí od roku 1965. Podle aktuálního žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett osmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem zhruba za 121 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist