Odboráři hutní společnosti Liberty Ostrava se dohodli s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě. Podepíšou ji tento týden. Zaměstnancům zůstanou zachované veškeré benefity, o nárůstu mezd se vzhledem k současné situaci firmy ale bude jednat teprve během následujícího půlroku. ČTK to ve středu řekl předseda základní odborové organizace OS KOVO Petr Slanina. Společnost i s dceřinými firmami zaměstnává šest tisíc lidí, od minulého pátku zůstávají kvůli zastavení provozu doma. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

„Protahujeme stávající mzdy, tam jsme s tím na půl roku nic nedělali. Během toho půlroku uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, a podle toho budeme vyjednávat,“ řekl Slanina.

Zaměstnancům zůstane zachováno odstupné až do výše 13 platů. „V kolektivní smlouvě máme dohodu, že kdyby v prvním kvartálu museli zaměstnanci ještě zůstat znovu doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele, tak budou doma za 100 procent platu jako teď. Zaměstnavatel se také zavázal, že v prvním kvartálu určitě nebude dělat žádné hromadné propouštění, pokud by to nebylo nutné kvůli restrukturalizačnímu programu,“ řekl Slanina. Dodal, že všechny benefity jinak zaměstnancům zůstávají, tak jak měli.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Delší dobu ale čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Její dodavatel energií Tameh Czech je od minulého týdne v úpadku, svou insolvenci zdůvodnil tím, že mu Liberty dluží dvě miliardy korun. Tameh zastavil huti dodávky energií a obě firmy jsou aktuálně mimo provoz. Zaměstnanci huti se mají vrátit do práce 3. ledna.

Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem, v lednu ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty uvedli, že v lednu chtějí znovu uvést do provozu vysokou pec, která je od října v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od minulého týdne je v takovém útlumu i koksovna.

Od roku 2019 patří ostravská huť do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Podle analytiků za současnou neschopností Liberty Ostrava splácet finanční závazky může vedle nižší poptávky hlavně špatné vedení britským vlastníkem. Vygenerované peníze neuváženě půjčilo do jiných společností v Guptově koncernu, shodli se analytici, které ČTK oslovila.

Guptův rodinný konglomerát od loňského roku pracuje na refinancování svých aktivit v ocelářském, hliníkárenském a energetickém průmyslu, protože jeho hlavní věřitel Greensill v březnu 2021 vyhlásil insolvenci. O Guptovu skupinu se od roku 2021 zajímá britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů, jeho podnikání prošetřují rovněž úřady ve Francii.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.