Auditorská společnost EY čelí nové žalobě v souvislosti s kolapsem německého finančního podniku Wirecard. Žaloba, kterou podal insolvenční správce Wirecard Michael Jaffe, požaduje po společnosti EY odškodné 1,5 miliardy eur (zhruba 37 miliard Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Společnost EY byla řadu let auditorem firmy Wirecard a potvrzovala její účetní výkazy. EY již v této souvislosti čelí několika žalobám. Požadavky na odškodné odmítá a tvrdí, že kolaps Wirecard byl důsledkem sofistikovaného podvodu s globálním dosahem.

Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci v červnu 2020, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, které vykazovala ve svém účetnictví. Novináři a investoři přitom už dříve signalizovali pochybnosti ohledně finanční situace Wirecard.

Minulý týden firmu EY zažalovali investoři Wirecard požadující odškodné přes 700 milionů eur. Jejich právní zástupce Klaus Nieding uvedl, že EY mohla snadno zjistit, že částka 1,9 miliardy eur na příslušných účtech Wirecard neexistuje, protože jiný auditor to podle něj později odhalil velmi rychle.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy v roce 2020 zasáhl i klienty v České republice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist