Bitcoin v úterý poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45 tisíc dolarů (více než jeden milion korun). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodovaných na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.

Během asijského obchodování se kurz bitcoinu dostal až na 45 532 dolarů, později část zisků smazal, stále ale posiluje. Zůstává však daleko od rekordního maxima 69 tisíc dolarů, kterého se dotkl v listopadu 2021.

Investoři se soustředí hlavně na to, zda americký regulátor cenných papírů schválí brzy ETF s fyzickým držením bitcoinu. Tyto fondy by otevřely trh s bitcoiny dalším milionům uživatelů a přilákaly miliardové investice.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění spotových bitcoinových ETF s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulacím. V posledních měsících ale rostou signály, že regulační orgány jsou připravené povolit alespoň několik ze 13 navrhovaných fondů. Očekává se, že rozhodnutí pravděpodobně padne začátkem tohoto měsíce.

Pokud budou všechny tyto fondy zamítnuté, zaznamená pravděpodobně bitcoin okamžitý propad, uvedl výzkumník firmy Pepperstone Chris Weston. Pokud však budou fondy schválené, je podle něj další vývoj na trhu otázkou. Nastat může scénář spekulativních nákupů s očekáváním růstu měny či scénář okamžitého prodeje investice obchodníky po oznámení rozhodnutí či to může podpořit měnu v dalším růstu.

Kryptoměnám také nahrávají rostoucí sázky na to, že hlavní centrální banky letos sníží úrokové sazby. To by mohlo podle analytiků vylepšit náladu vůči kryptoměnám, kterými otřásly předchozí krach burzy FTX a neúspěchy některých kryptoměnových firem v uplynulých letech.

Podle analytika společnosti eToro Simona Peterse poptávka po bitcoinu i cena se zvyšují, jak se stále více blíží potenciální schválení ETF. Konečný termín pro toto rozhodnutí je 10. ledna.

„Překonání hranice 45 000 dolarů je významným milníkem. Vzhledem s potenciálně větším přílivem peněz od institucí (po schválení ETF), snížením odměny za potvrzování transakcí na polovinu a celkovým uvolněním obchodních podmínek a snížením úrokových sazeb na obzoru je velmi pravděpodobné, že v nadcházejících měsících uvidíme mnohem větší pohyb ceny vzestupným směrem,“ řekl ČTK analytik.

„V příštích týdnech a měsících díky 'ETF revoluci' očekávám další silný růst přes hranici dosavadního maxima 69 000 dolarů z listopadu 2021,“ řekl ČTK ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský. Rostoucí zájem je podle něj vidět i na objemu nákupů krypta, které Češi na přelomu roku uskutečnili.

Ether, kryptoměna navázaná na blockchainovou síť Ethereum, roste o 1,5 procenta na 2386 USD. Loni ether posílil o 91 procent.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist