Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy vloni meziročně klesly o 26 procent na 123,5 miliardy korun. Pokles nastal po třech letech růstů v řadě. Vyplývá to ze statistik, které Burza cenných papírů Praha (BCPP) ve středu poskytla ČTK. Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.

„Objemy obchodů v loňském roce zaznamenaly propad téměř na všech evropských trzích. Pražská burza byla součástí tohoto trendu při meziročním poklesu o 26 procent. Nárůst objemu obchodů naopak zaznamenal trh Start, jehož objemy meziročně vzrostly o 143 procent,“ uvedla burza.

Na poklesu obchodní aktivity na pražské burze se největší měrou promítly vysoké úrokové sazby, řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Investoři podle něj přemístili svá portfolia do instrumentů peněžního trhu či do dluhopisů a vzhledem k drahému financování se také výrazně snížila poptávka po obchodování na úvěr.

„Česká národní banka po většinu roku držela úrokové sazby na sedmi procentech, což se odrazilo na výnosu spořicích účtů. S růstem úrokových sazeb také rostly výnosy státních dluhopisů. Spořicí účty a dluhopisy tak byly příliš atraktivní a investoři toho využili naplno, když v nich získali prakticky bezrizikový výnos,“ doplnil analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Meziroční pokles objemů obchodů je podle analytika XTB Tomáše Cverny dán primárně tím, že rok 2022 byl z hlediska tržních fundamentů pro ČEZ i banky velmi příznivý, což povzbudilo investory k nákupu akcií. V roce 2023 tak nastal kvůli ustálení situace odliv investorů z pražského trhu. Připomněl výrazné snížení objemů obchodů s akciemi Komerční banky a banky Erste. Objemy obchodů Komerční banky klesly meziročně o třetinu, tedy o 12,5 miliardy korun. Akcie Erste se ve srovnání s rokem 2022 obchodovaly v objemu o 47 procent nižším, v absolutním srovnání to bylo méně o 15,9 miliardy korun.

Pražská burza patřila v roce 2023 k nejvýkonnějším trhům v Evropě. Měřeno indexem PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán dividendový výnos, trh vzrostl o 28 procent. Hodnota indexu PX, hlavního indexu burzy, loni meziročně stoupla o 17,7 procenta. Dividendový výnos celého trhu činil 8,31 procenta. Největší dividendový výnos zaznamenaly akcie ČEZ s 15,31 procenta, následovaly akcie Monety s 8,55 procenta a akcie společnosti Philip Morris s 8,39 procenta.

V loňském roce na trh Start, který je určen pro malé a střední podniky, vstoupil výrobce městského mobiliáře mmcité. Společnost Gevorkyan koncem roku přestoupila na regulovaný trh Prime Market.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist