Chybějící miliardy eur z fondů EU, jejichž proplácení Evropská komise zastavila kvůli podezřením z korupce a porušování právního státu za vlády premiéra Viktora Orbána, stojí Maďarsko dost peněz. Země potřebuje chybějící peníze „dorovnat“. A musela výrazně zvýšit objem půjček na finančních trzích. Úroky z vládních dluhopisů ale začínají maďarský rozpočet výrazně zatěžovat.

Jen za první tři čtvrtletí minulého roku zaplatila vláda v Budapešti za úroky 2,5 bilionu forintů (zhruba 160 miliard korun). Podle maďarského statistického úřadu je to dvakrát tolik než ve stejném období v roce 2021.

Maďarská centrální banka v prosinci odhadla, že náklady na obsluhu veřejného dluhu v roce 2023 činily 4,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos podle ní klesnou jen mírně na 4,2 procenta.

Náklady na obsluhu dluhu v poměru k velikosti ekonomiky má nyní Maďarsko nejvyšší z celé EU. Země dokonce předstihla Itálii, která na obsluhu veřejného dluhu loni vydala 3,8 procenta HDP. Česko zatím na úroky za dluhopisy potřebuje 1,3 procenta hrubého domácího produktu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Pro Maďarsko je také problém, že emise dluhopisů jsou ve forintech a musí platit vysokou prémii za retailové dluhopisy vázané na inflaci. Ta loni byla v Maďarsku podle odhadů centrální banky v průměru téměř 18 procent. Maďarsko proto tento týden vydalo i emisi dluhopisů v dolarech.

Z vyšších úrokových sazeb za dluhopisy na druhou stranu těží část Maďarů, která si je nakoupila. Maďarský ministr hospodářství Márton Nagy věří, že po recesi v roce 2023 to podpoří oživení domácí spotřeby.

Celkově má Maďarsko zablokovaných 21 miliard eur, tedy přes 500 miliard korun. Úplně bez prostředků z Evropské unie ale Orbánova vláda není. V polovině prosince, před posledním summitem EU, Evropská komise uvolnila Maďarsku deset miliard eur (asi 245 miliard korun). Učinila tak poté, co Maďarsko v úředním věstníku zveřejnilo další reformy soudnictví.

Maďarsko také využívá vydírací potenciál plynoucí z pravidel EU, kde se u klíčových věcí musí „sedmadvacítka“ jednomyslně shodnout. Příkladem je třeba balík pomoci 50 miliard eur, který má v příštích čtyřech letech pomoci Ukrajině v boji s ruskou agresí. Musí se k tomu změnit struktura víceletého rozpočtu EU na roky 2021 až 2027.

Za Rusko ale „kope“ Maďarsko i jinak. Chce například zablokovat rozšíření schengenského prostoru volného cestování o Bulharsko, pokud země nezruší tranzitní poplatky za ruský plyn přepravovaný přes bulharské území.