Americký ropný gigant ExxonMobil žaluje americké a nizozemské akcionáře, kteří aktivistickým způsobem usilují o ochranu klimatu. Cílem žaloby je zabránit, aby se o návrhu těchto akcionářů hlasovalo na květnové valné hromadě. Informují o tom zahraniční média.

Žalovanou stranou jsou společnosti Follow This a Arjuna Capital. Exxon tvrdí, že tito akcionáři jsou „vedeni extrémní agendou“ a že jejich opakované návrhy nejsou v zájmu investorů, uvedla agentura Reuters.

Společnosti Follow This a Arjuna Capital se podle Exxonu staly jeho akcionáři pouze proto, aby prosazovaly změny prostřednictvím akcionářských návrhů, jejichž cílem je podkopat jeho současné podnikatelské aktivity, napsala agentura Bloomberg.

Follow This a Arjuna Capital vyzývají Exxon k rychlejšímu snižování emisí skleníkových plynů. Blokování návrhů akcionářů soudní cestou je neobvyklé a společnost ExxonMobil takovýto postup zvolila poprvé ve své historii, poznamenal server BBC.

„Návrh se nesnaží zlepšit hospodářské výsledky společnosti ExxonMobil,“ uvedla firma. „Podobně jako v případě předchozích návrhů se Arjuna a Follow This snaží jeho prostřednictvím uskutečňovat svůj záměr zmenšit podnik, do kterého investují,“ dodal ExxonMobil.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.