Stavební spořitelny za sebou mají těžký rok. Na jeho počátku se uvažovalo o tom, že státní podpora stavebního spoření skončí, což by z dlouhodobého hlediska znamenalo takřka jistý zánik tohoto produktu. Tento scénář se sice nenaplnil, státní příspěvek se ale snížil na polovinu. I proto se stavební spořitelny snažily v součinnosti s vládou vymyslet, jak svoji roli a význam v tuzemském finančním sektoru posílit. Už od ledna tak na svých pobočkách nově poskytují dotační poradenství a část z nich i s tím související zvýhodněné úvěry na energetickou přestavbu domů.
Kromě toho sází i na další uvolňování měnové politiky – čím více poklesnou úrokové sazby na spořicích účtech, tím atraktivnější bude pro lidi stavební spoření. „Pakliže klient bude spořit měsíčně přibližně 1700 korun, dostane maximální státní podporu i bonus od stavební spořitelny, může se po dobu šesti let jeho vklad zhodnocovat úrokovou sazbou ve výši okolo pěti procent. A to už je velmi zajímavá nabídka,“ říká Libor Vošický, generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny, známé jako Buřinka, a předseda Asociace stavebních spořitelen.
Máte za sebou těžký rok. Jak se v něm Buřince dařilo?
Během loňského roku jsme vykázali zisk pohybující se okolo 920 milionů korun, což znamenalo meziroční pokles zhruba o osm procent. Vzhledem k tomu, že v průběhu celého roku probíhaly debaty o tom, zdali má dnes stavební spoření vůbec ještě smysl a zdali se sníží státní příspěvek z maximální výše dvou tisíc korun na polovinu, anebo se zruší úplně, to vlastně lze považovat za dobrý výsledek.
Co se dočtete dál
- Jak se stavebním spořitelnám dařilo v loňském roce.
- Jak chtějí do budoucna nakopnout svůj lehce skomírající byznys.
- Jaké výhody z toho vyplynou pro klienty.
- Jak atraktivní bude stavební spoření ve srovnání se spořicími účty a termínovanými vklady.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist