Stavební spořitelny za sebou mají těžký rok. Na jeho počátku se uvažovalo o tom, že státní podpora stavebního spoření skončí, což by z dlouhodobého hlediska znamenalo takřka jistý zánik tohoto produktu. Tento scénář se sice nenaplnil, státní příspěvek se ale snížil na polovinu. I proto se stavební spořitelny snažily v součinnosti s vládou vymyslet, jak svoji roli a význam v tuzemském finančním sektoru posílit. Už od ledna tak na svých pobočkách nově poskytují dotační poradenství a část z nich i s tím související zvýhodněné úvěry na energetickou přestavbu domů.

Kromě toho sází i na další uvolňování měnové politiky – čím více poklesnou úrokové sazby na spořicích účtech, tím atraktivnější bude pro lidi stavební spoření. „Pakliže klient bude spořit měsíčně přibližně 1700 korun, dostane maximální státní podporu i bonus od stavební spořitelny, může se po dobu šesti let jeho vklad zhodnocovat úrokovou sazbou ve výši okolo pěti procent. A to už je velmi zajímavá nabídka,“ říká Libor Vošický, generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny, známé jako Buřinka, a předseda Asociace stavebních spořitelen.

Máte za sebou těžký rok. Jak se v něm Buřince dařilo?

Během loňského roku jsme vykázali zisk pohybující se okolo 920 milionů korun, což znamenalo meziroční pokles zhruba o osm procent. Vzhledem k tomu, že v průběhu celého roku probíhaly debaty o tom, zdali má dnes stavební spoření vůbec ještě smysl a zdali se sníží státní příspěvek z maximální výše dvou tisíc korun na polovinu, anebo se zruší úplně, to vlastně lze považovat za dobrý výsledek.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se stavebním spořitelnám dařilo v loňském roce.
  • Jak chtějí do budoucna nakopnout svůj lehce skomírající byznys.
  • Jaké výhody z toho vyplynou pro klienty.
  • Jak atraktivní bude stavební spoření ve srovnání se spořicími účty a termínovanými vklady.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.