Akcie čipové společnosti Nvidia by mohly díky silnému růstu z posledních měsíců překonat tržní hodnotu internetového prodejce Amazon. Nvidia by se tak stala čtvrtou nejhodnotnější americkou firmou obchodovanou na burze, píše agentura Bloomberg.

Nvidia za poslední dva měsíce posílila o tolik, že se to rovná téměř celé tržní kapitalizaci výrobce elektromobilů Tesla. Při čtvrtečním závěru obchodování měla hodnotu 1,72 bilionu dolarů (přes 40 bilionů korun), zatímco hodnota Amazonu činila 1,76 bilionu dolarů. Vlastník Googlu, společnost Alphabet, jinak třetí nejhodnotnější americká společnost po Microsoftu a Applu, se jim s hodnotou 1,82 bilionu dolarů blíží.

Akcie Nvidie už od začátku roku zpevnily o více než 40 procent. Těžily ze sílící poptávky po jejích čipech používaných při výpočtech pro umělou inteligenci (AI).

Podle Bloombergu je však růst akcií tak strmý, že vyvolává obavy, zda je udržitelný. Nvidia zveřejní nejnovější hospodářské výsledky ještě v tomto měsíci.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.