Číňané po celém světě, od Pekingu až po New York,  oslavují svůj nejvýznamnější svátek - příchod nového roku. Po zajíci bude ve znamení draka a lidé si od něj slibují mnoho dobrého. Kromě Číňanů na domácí půdě a také v komunitách po celé světě jsou oslavy lunárního Nového roku důležité například i pro Vietnamce, Singapurce, Korejce či Malajsijce.

V Číně a v jiných částech světa se oslavuje v rodinném kruhu, návštěvami chrámů, ale také ohňostroji, průvody masek a nejrůznějším veselím, které se liší podle regionů. Drak je považován za symbol síly, úspěchu a štěstí. Mnoho Číňanů věří na moc tohoto mytického tvora a proto si dokonce někteří na nadcházející období plánují narození potomka, uvádí agentura DPA.

Dominantní barvou oslav je červená, která je považována za barvu štěstí. Lidé jí dekorují svá obydlí, hlavně vstupy do domů, a doufají, že tím přilákají do svého obydlí štěstí a blahobyt. Oblíbenými dárky jsou obálky s penězi. Oslavy nazývané také Svátky jara (čchun-ťie) jsou v Číně spojené s cestováním. Miliony lidí se vydávají na návštěvu svých rodných měst a vesnic, aby se setkali se svými rodinami. V centrální části Číny ale letos cestování zkomplikoval neobvykle silný nástup zimy.

Podle agentur má také svátek ekonomický vliv a pro čínské hospodářství, které se v poslední době potýká s problémy, by mohlo být i dočasným impulzem, uvádí DPA. Miliony Číňanů sledují na Nový rok tradiční galavečer ve státní televizi. Tentokrát během něj pozdravili své spoluobčany na Zemi i astronauti z čínské vesmírné stanice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist