Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu v posledních měsících dál klesají, nyní na to zareagovali i někteří velcí dodavatelé v Česku. Společnost ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy. Další dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny. Vyplývá to z informací velkých dodavatelů pro ČTK.

ČEZ sníží fixované ceníky elektřiny a plynu od pondělka, ceny v nich budou stejně jako loni každým rokem závazku postupně klesat. „Naši strategii promítat pokles velkoobchodních cen energií do ceníků pro naše zákazníky držíme i v letošním roce a přicházíme s dalším velkým zlevněním. Zákazníkům na fixovaných produktech cenu snížíme v průměru o 12 procent na elektřině i na plynu,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Elektřina na nejběžnější sazbě D02d zlevní při tříleté fixaci v průměru zhruba o 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 korun za MWh, druhý rok o 300 korun levnější a třetí rok bude za 2890 korun za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 korun za MWh.

Na současný trend na trhu reaguje také innogy. „Například u plynu revidujeme ceníky na měsíční bázi a od února jsme snížili ceny plynu pro nové i stávající zákazníky v řádu stokorun za MWh. Aktuálně navíc připravujeme pro příští dny novou kampaň, ve které představíme atraktivní novinky pro zákazníky, kteří přejdou s dodávkou plynu nebo elektřiny k innogy,“ řekl mluvčí Pavel Grochál. Detaily nechtěl nyní komentovat.

Pražská energetika (PRE) zatím úpravu svých ceníků v dohledné době neplánuje. „Cenu produktů jsme pro většinu našich zákazníků plošně snižovali od září loňského roku a s těmito cenami jsme vstoupili i do roku nového,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka. Upozornil, že i přes poměrně optimistický vývoj cen na burze je zatím předčasné predikovat, kdy a v jaké míře se pokles velkoobchodních cen projeví v koncových cenách pro zákazníky. „Je potřeba si uvědomit, že dodavatelé nakupují komodity postupně a s předstihem, který může činit jeden rok i více. V koncových cenách pro zákazníky se tedy velkoobchodní ceny odrážejí se zpožděním. Současné ceny odpovídají velkoobchodním cenám z roku 2023,“ uvedl.

To, že mají velcí dodavatelé elektřinu pro své zákazníky pro letošní rok většinou nakoupenou dopředu, řekl také mluvčí E.ON Roman Šperňák. Aktuální ceny pro odběratele se tak podle něj odvíjejí zejména od cen, za které dodavatelé nakupovali dříve. „Důležité je si i uvědomit, že narůstá důležitost denního vyvažování v elektřině,“ zdůraznil. Současný pokles cen energií na trhu je tak podle Šperňáka zejména pozitivním výhledem do budoucna.

„Dá se předpokládat, že v tomto roce budou ceny spíše stabilní a minimálně by neměly růst, ale asi se nedají úplně očekávat výrazné poklesy. Bude pak zajímavé sledovat, jak se budou odvíjet ceny pro nadcházející zimu a rok 2025, kde by se trend klesajících cen mohl projevit více,“ dodal.

Na klesající ceny energií na burze reagují i někteří alternativní dodavatelé. V pondělí tak zlevnila dodávky také společnost epet. „Umožnily nám to klesající ceny energií na burze a příznivé ceny při nákupu už v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí,“ uvedl obchodní ředitel Roman Šmíd. Oproti konci minulého roku tak domácnosti za elektřinu zaplatí 3149 korun za MWh, což je o 525 korun za MWh méně, cena plynu pak klesla o 300 na 1299 korun za MWh.

„Ceny za dodávku elektřiny i plynu jsme snižovali již k 8. lednu letošního roku. Umožnily nám to klesající ceny energií na burze a příznivé ceny při nákupu už v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí. Na klesající trend cen energií reagujeme pravidelně, a proto k dnešnímu dni opět zlevňujeme. Oproti cenám na konci minulého roku tak došlo v případě domácností ke snížení z původních 3 675 korun za MWh na 3 149 korun za MWh u elektřiny a z 1 599 korun na 1 299 korun za MWh u plynu. Jsme rádi, že se nám dlouhodobě daří držet naše produkty na prvních příčkách v rámci nabídky nejlevnějších produktů na trhu,“ doplňuje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.

Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist