Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom dohodu o dodávce všech dílů k puškám CZ BREN 2 na Ukrajinu. Skupina Colt CZ, pod kterou Česká zbrojovka patří, o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Výši transakce strany po vzájemné dohodě nesdělily. Pušky CZ BREN 2 používá například Armáda ČR, podle České zbrojovky splňují standardy Severoatlantické aliance (NATO).

Česká zbrojovka Ukrajině dodá všechny díly, ze kterých se pušky následně složí. „Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ uvedl generální ředitel České zbrojovky Jan Zajíc.

S puškami CZ BREN 2 již ukrajinské ozbrojené složky mají zkušenosti. Kromě nich a Armády ČR s nimi pracuje také protiteroristická jednotka francouzského četnictva, portugalská armáda, polská pohraniční stráž nebo rumunské četnictvo. Pušky CZ BREN 2 jsou podle České zbrojovky univerzální zbraně, které jsou vysoce kompatibilní s další výzbrojí NATO.

„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ uvedl generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.

Ukrajině, napadené Ruskem, Česko dosud ze svých skladů poslalo například 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, šest vrtulníků či 16 systémů protivzdušné obrany, uvedl už dříve premiér Petr Fiala (ODS). Za pomoc Ukrajině podle něj Česko získalo kompenzace od spojenců v hodnotě zhruba 19 miliard korun. Česká republika také pro tuzemské firmy vydala na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině vývozní licence za 130 miliard korun.

Holding Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Podíl zhruba 76 procent vlastní holding Česká zbrojovka Partners SE a zbylý podíl tvoří veřejně obchodované akcie. Vedle Česka má Colt CZ výrobní závody v USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Dohromady zaměstnává více než 2000 lidí.

Holding Colt CZ vykázal za tři loňská čtvrtletí výnosy 9,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o tři procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn. Čistý zisk zbrojařské skupiny upravený o mimořádné položky dosáhl od ledna do září 1,5 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 1,5 procenta.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist