Obvykle bývá zahaleno tajemstvím, jak vzniká cena zboží. Co je opravdu výrobní cena, kolik si přihodil obchodník a za kolik se zboží nabízí zákazníkovi. Když je to nyní hodně poptávaná dělostřelecká munice, tak je tajemstvím i ona cena, za kterou si ji státy od výrobců objednávají. A přitom účet platí daňoví poplatníci. Na následujících řádcích zkusíme toto tajemství rozluštit.

V Evropě je v tuto chvíli málo tak zoufale nedostatkových druhů zboží, jako je dělostřelecká munice, především standardní ráže 155 mm. Je to klíčová součást ukrajinské obrany, které se teď munice nedostává. Jak si uvědomily státy NATO, mají vzhledem ke způsobu, jakým probíhá válka na Ukrajině, malé zásoby. EU nebyla schopná splnit svůj slib dodat Kyjevu do března milion kusů této munice, dodala sotva třetinu. Výrobci v EU zvyšují produkci, možná na konci tohoto roku bude unie vyrábět více než USA, ale 40 procent z ní nejde na Ukrajinu, jak tvrdí týdeník Economist.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.