Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos vystřídal šéfa automobilky Tesla Elona Muska na pozici nejbohatšího člověka světa. Vyplývá to z aktuálního žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.

Hodnota Bezosova majetku podle žebříčku v pondělí dosahovala zhruba 200 miliard dolarů (asi 4,7 bilionu korun), zatímco hodnota Muskova jmění činila kolem 198 miliard dolarů. Na třetí pozici byl zakladatel firmy na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault s majetkem zhruba za 197 miliard dolarů.

Za změnou v čele žebříčku stojí rozdílný vývoj akcií společností Amazon a Tesla. Zatímco cena akcií Amazonu se od konce roku 2022 více než zdvojnásobila a nachází se teď v blízkosti rekordu, cena akcií Tesly se z vrcholu, kde byla v roce 2021, propadla zhruba o polovinu.

V pondělí akcie Tesly oslabily o více než sedm procent po zprávě o únorovém poklesu odbytu aut z její čínské továrny. Podle údajů Čínské asociace osobních automobilů (CPCA) prodala Tesla v únoru 60 365 vozů vyrobených v Číně. To představuje meziroční pokles o 19 procent a nejnižší úroveň od prosince 2022, napsala agentura Reuters.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.