Uživatelé fóra na sociální síti Reddit hrozí, že vsadí proti růstu ceny akcií jejího provozovatele. Ten se chystá vstoupit na akciovou burzu ve Spojených státech a doufá, že by jej investoři mohli ocenit na 6,5 miliardy dolarů (152 miliard korun), uvedla agentura Bloomberg. Datum vstupu na burzu firma ještě nezveřejnila.

Členové jednoho z fór známí jako WallStreetBets prosluli tím, že se jim dařilo zpopularizovat některé vybrané akcie, například GameStop, a dosáhnout výrazného zvýšení jejich ceny. V případě samotného Redditu, kde se na strategii domlouvají, se ale rozhodli pro opačnou strategii a chtějí dosáhnout cenového poklesu.

Reddit hodlá podle zpráv z médií vstoupit na akciovou burzu ještě tento měsíc. Firma plánuje v primární veřejné nabídce (IPO) prodat zhruba deset procent svých akcií. Šlo by o první primární veřejnou nabídku akcií velké internetové platformy pro sdílení příspěvků od roku 2019, kdy na burzu vstoupila síť Pinterest.

WallStreetBets má přibližně 15 milionů uživatelů. Když Reddit podal žádost o vstup na burzu, v následujících dnech začaly tisíce z nich na fóru hlasovat pro spekulaci na pokles ceny, takzvaný shorting. Důvody uváděli různé – nelíbí se jim například, že firma není dostatečně zisková, mají obavy z konkurence, ale i z větší kontroly svých vlastních aktivit na ní.

Pro společnost Reddit je postup těchto lidí obzvláště nevítaný, píše Bloomberg. Skupina WallStreetBets je totiž jednou z jejích nejaktivnějších a nejvýznamnějších komunit, v materiálech pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ji vyzdvihuje jako klíčovou pro hodnotu firmy.

„Nejčtenější komentáře jsou v podstatě všechny negativní a pro IPO nepanuje velké nadšení. Kritizují nedostatek příjmů a obávají se, že nastane omezování,“ řekl Bloombergu analytik společnosti IPOX Schuster LLC Lukas Mühlbauer. Varoval, že komunita drobných akcionářů, kteří se ve skupině sdružují, je obrovská a že už dříve dokázala zahýbat cenou akcií, na které se zaměřila.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze