Česká národní banka (ČNB) loni hospodařila se ziskem 55,1 miliardy korun. Ke kladnému výsledku přispěl růst cen finančních aktiv i oslabení kurzu koruny ke konci roku, uvedla ve čtvrtek centrální banka v tiskové zprávě. Loňský zisk použije ČNB k pokrytí části kumulované ztráty z minulých let. V roce 2022 měla ČNB rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun.

V lednu banka informovala, že měla za loňský rok účetní ztrátu 55,2 miliardy korun. Tehdy šlo ovšem o předběžný výsledek, ve kterém nebyly zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2022.

ČNB při správě devizových rezerv dosáhla účetního výnosu 207 miliard korun, z toho si zhruba polovinu připsala akciová portfolia. Kladné byly výnosy všech hlavních součástí devizových rezerv. Slabší kurz české koruny na konci roku 2023 podpořil výsledek hospodaření kurzovými zisky 38 miliard korun. Ke zlepšení hospodářského výsledku přispělo také omezení provozních nákladů ČNB, když loni snížila počet pracovních míst o 5,1 procenta a omezila počet sekcí a samostatných odborů ze 17 na 14.

Na nákladové straně hospodaření hrály významnou roli náklady spojené s restriktivní měnovou politikou, kterou ČNB vedla s cílem snížit inflaci. Úroky placené finančním institucím za ukládání přebytečné likvidity do ČNB a spojené s držením povinných minimálních rezerv meziročně vzrostly o 28 miliard korun na 187 miliard korun, což byla dosud nejvyšší částka.

ČNB použije loňský zisk k pokrytí části kumulované ztráty z minulých let, která ke konci roku 2023 dosahovala 487,1 miliardy korun. „Struktura aktiv a pasiv ale zatím není taková, aby nám umožňovala vytvářet zisk dlouhodoběji, a je potřeba ve změnách pokračovat. Budeme posilovat zejména očekávaný výnos a diverzifikaci aktiv. Proto nakupujeme zlato. Proto zvažujeme zvětšení podílu držených akcií a další změny,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Centrální banka dlouhodobě upozorňuje na to, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. ČNB určuje měnovou politiku, pečuje o finanční stabilitu, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává i dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.