Novým majitelem MotoGP se stala americká společnost Liberty Media, která už vlastní formuli 1. O transakci za 4,2 miliardy eur (asi 106 miliard korun) informovaly weby společnosti i motocyklového šampionátu.

Liberty Media získala podíl 86 procent ve společnosti Dorna, které šampionát patřil od roku 1992. V čele Dorny podle prohlášení zůstane výkonný ředitel Carmelo Ezpeleta, jemuž spolu s dalšími členy vedení patří zbývajících 14 procent.

„Máme obrovskou radost, že se nám podařilo rozšířit portfolio sportovních a zábavních aktiv,“ uvedl šéf Liberty Media Greg Maffei. „Závody MotoGP jsou skvělou podívanou, mají věrnou a nadšenou fanouškovskou základnu a z finančního pohledu generují skvělé cash flow,“ uvedl.

„Carmelo a jeho tým vybudovali skvělou sportovní podívanou, kterou nyní ukážeme ještě širšímu publiku,“ řekl Maffei. „Jde o nejlepší možný krok v dalším vývoji MotoGP. Máme radost z toho, co to přinese Dorně, paddocku i fanouškům,“ dodal Ezpeleta.

Do spojení formule 1 a motocyklového seriálu, v němž ve třídě Moto2 startuje český jezdec Filip Salač, podle médií ještě může vstoupit Evropská komise a protikartelové zákony. V roce 2006 chtěl vlastník MotoGP společnost CVC Capital Partners, od níž Liberty Media v roce 2017 formuli 1 získala, koupit i formuli 1, komise to však umožnila pouze pod podmínkou, že motocyklový šampionát prodá.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.