Odbyt amerického výrobce elektromobilů Tesla se v letošním prvním čtvrtletí snížil téměř o devět procent na 386 810 vozů zhruba ze 423 000 vozů před rokem. Vykázal tak první meziroční pokles téměř za čtyři roky a výrazně zaostal za očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které v úterý firma zveřejnila. Akcie podniku po zprávě o poklesu odbytu výrazně oslabily.

Analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities označil nejnovější výsledky Tesly za „naprostou katastrofu“, kterou bude firma investorům těžko vysvětlovat. Automobilka uvedla, že k poklesu odbytu v prvním čtvrtletí přispěly problémy způsobené narušením dopravy v Rudém moři a sabotáž, která omezila výrobu v její německé továrně. Analytici v anketě společnosti FactSet předpovídali, že Tesla za první čtvrtletí dodá zákazníkům 457 000 vozů, napsala agentura AP.

Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, se v poslední době potýká se zostřenou konkurencí a zpomalením růstu poptávky po elektromobilech. Automobilka naposledy vykázala meziroční pokles odbytu ve druhém čtvrtletí 2020, kdy musela omezit výrobu v důsledku pandemie nemoci covid-19, napsala agentura Reuters.

V Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, čelí Tesla ostré konkurenci ze strany domácích automobilek, například společnosti BYD. Ta v loňském čtvrtém čtvrtletí vystřídala Teslu na postu největšího prodejce automobilů s čistě elektrickým pohonem na světě. V letošním prvním čtvrtletí se nicméně Tesla navzdory poklesu odbytu vrátila na první příčku. Společnost BYD dnes totiž oznámila, že v prvním čtvrtletí prodala jen zhruba 300 000 elektromobilů. To sice představuje meziroční nárůst o více než 13 procent, ale ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím to znamená propad o 43 procent.

Akcie Tesly kolem 18:00 SELČ ztrácely přes pět procent. Od začátku letošního roku již přišly o zhruba třetinu své hodnoty. Finanční výsledky za letošní první čtvrtletí Tesla zveřejní 23. dubna.

Pokles ceny akcií Tesly má negativní dopad na hodnotu Muskova jmění, která se podle údajů agentury Bloomberg od začátku letošního roku snížila o 40,5 miliardy dolarů (téměř bilion Kč). Tyto údaje přitom nezahrnují dnešní pokles akcií Tesly. Musk je podle nich s majetkem v hodnotě 189 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu Kč) třetím nejbohatším člověkem na světě za zakladatelem společnosti LVMH Bernardem Arnaultem a zakladatelem firmy Amazon Jeffem Bezosem.

Analytik Gene Munster ze společnosti Deepwater Asset Management uvedl, že letošní první čtvrtletí bylo pro Teslu „ošklivé“. Na prodej podle něj měly negativní vliv vysoké úrokové sazby i pokles nadšení kolem elektromobilů. Munster nicméně vyjádřil optimismus ohledně dlouhodobých vyhlídek podniku. „Stále věřím, že Tesla je na správné cestě a že tato bouře se přežene,“ napsal na síti X.

Z průzkumů a vyjádření odborníků podle agentury Reuters vyplývá, že část potenciálních zákazníků Tesly ve Spojených státech odrazuje Muskův příklon k pravicové politice a některá jeho veřejná prohlášení.

Továrna Tesly nedaleko Berlína musela minulý měsíc zhruba na týden zastavit výrobu kvůli přerušení dodávek elektřiny v důsledku požáru sloupu elektrického vedení. K sabotáži se později v dopise přihlásila radikální levicová skupina Vulkangruppe.