V jeden den se sešly dvě významné události pro budoucnost české energetiky. K poslednímu dubnu podali závaznou nabídku na stavbu až čtyř jaderných reaktorů oba vládou oslovení zájemci – korejská KHNP a francouzská EDF. A Evropská komise dala Česku povolení pro veřejnou finanční podporu k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech.

Společnost ČEZ nyní bude nabídky obou uchazečů analyzovat a v létě o vítězi i počtu stavěných bloků rozhodne vláda. První blok v Dukovanech by měl být připravený do roku 2036, vedle toho vláda zvažuje výstavbu dalších až tří reaktorů. Stát pro jaderné projekty poskytne finanční výpomoc a zároveň bude garantovat stabilitu příjmů elektrárny prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny.

„Je to referenční notifikace pro další zdroje nejen u nás, ale i v Evropě,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v rozhovoru pro Hospodářské noviny a deník E15. Interview vznikalo během přeletu mezi Bostonem a Torontem v rámci podnikatelské mise vedené ministerstvem průmyslu.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak bude postavená smlouva s vítězem tendru ohledně dodavatelů.
  • Jak osobně vnímá největší investici v dějinách ČR.
  • Jak Síkela vidí časovou souslednost při výběru vítěze a podpisu smlouvy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.