Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým bankovním domům Deutsche Bank a Commerzbank. V sobotu o tom informovala světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 700 milionů eur (přes 17 miliard korun). Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

Západoevropské finanční instituce poskytly na plánovaný projekt bankovní záruky a ruská společnost RusChemAlliance, v níž má poloviční podíl Gazprom, si od nich nyní nárokuje stamiliony eur. UniCredit soud nařídil zabavit majetek za 463 milionů eur, informovaly v pátek zahraniční tiskové agentury, v případě Deutsche Bank jde podle dnešní zprávy deníku Financial Times (FT) o 238,6 milionu eur, což v korunách odpovídá částce zhruba 5,9 miliardy.

U Commerzbank podle FT požadovala RusChemAlliance zabavení majetku za necelých 95 milionů eur, přičemž detaily o rozhodnutí soudu nebyly jasné. Agentura Reuters ovšem napsala, že soud této bance zablokoval aktiva za 93,7 milionu eur (přes 2,3 miliardy korun) a také zabavil její budovu v centru Moskvy.

Uvedené bankovní domy byly ručiteli u dohody o stavbě závodu na zpracování plynu mezi RusChemAlliance a německou společností Linde, píše list FT. Smlouva byla podepsaná v červenci 2021, o rok později ale Linde účast na projektu pozastavila kvůli protiruským sankcím zavedeným na Západě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Kvůli sankcím také banky stáhly své záruky spojené s projektem, uvádí agentura DPA.

Podle FT představuje intervence arbitrážního soudu jeden z nejvýznamnějších kroků proti západním bankám od začátku plnohodnotné války v únoru 2022. Přichází poté, co Evropská centrální banka vyzvala poskytovatele půjček z eurozóny, aby urychlili svůj odchod z ruského trhu, mají-li tam své odbočky. Generální ředitel italské UniCredit Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné.

V případě Deutsche Bank arbitrážní soud rozhodl, že společnost nemůže své operace v Rusku odprodat, což by už dříve podle FT vyžadovalo souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist