Napětí mezi Spojenými státy a Čínou roste. Má podobu obchodní války, technologického soupeření a geopolitického a ekonomického boje o vliv. Naposledy se projevilo zavedením stoprocentního cla na dovoz čínských elektromobilů do USA. Od začátku loňského roku ve Spojených státech platí protekcionistický zákon o inflaci a snižování deficitu (IRA), který nedopadá jen na Čínu, ale trápí i Evropu. Rozsáhlý legislativní balíček zahrnuje dotace a daňové úlevy pro firmy, které investují do výroby na americkém území.

Evropa zatím stojí mimo tento souboj dvou geopolitických a ekonomických gigantů, ale neutralitu si těžko udrží. „Nelze jen tvrdit, že to není náš konflikt. Taková politika se nám vymstí jako se nám vymstila ta vůči Rusku. Pokud si chce Evropa udržet vazby se Spojenými státy, bude muset jejich argumenty poslouchat,“ upozornil Petr Pudil, předseda představenstva Draslovky, společnosti, která působí ve více než 80 zemích světa. Vyjádřil se tak na summitu reVize Česka 2024 pořádaném Hospodářskými novinami a inciativou Druhá ekonomická transformace

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč teď Evropská unie připomíná Hnutí nezúčastněných zemí z doby studené války.
  • Co by měla EU dělat.
  • Co je teď pro USA strategická priorita a Evropa to vnímá jen jako zábavu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

reVize Česka 2024