Dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp ve čtvrtek schválila prodej 20 procent v ocelářské divizi investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského. Podnik to uvedl na svém webu. Německá průmyslová skupina se s EPCG na prodeji dohodla na konci dubna.

Thyssenkrupp v prohlášení napsala, že hlas předsedy správní rady Siegfrieda Russwurma byl započítán dvakrát. Takový postup umožňují německé zákony o správě a řízení společností, když je potřeba překonat patovou situaci.

Odboroví předáci, kteří mají polovinu nevýkonných míst v představenstvu, minulý týden varovali, že by pro dohodu nemuseli hlasovat, pokud nebudou mít písemné záruky týkající se pracovních míst a závodů.

Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Ve společnosti pracuje zhruba 27 tisíc lidí.

Výroba oceli je ale energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun. Rekordní výsledky zaznamenala EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022. Thyssenkrupp dnes potvrdila, že si od Křetínského slibuje právě přístup k levnější elektřině.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.

Očekává se, že transakce bude dokončena do konce stávajícího finančního roku. Podíl EPCG v Thyssenkrupp se má v budoucnu zvýšit na 50 procent. Ocelářská divize se pak má osamostatnit, uvedla agentura DPA.

„Vstup společnosti EPCG spojuje špičkové zkušenosti společnosti Thyssenkrupp Steel Europe v oblasti materiálů s odbornými znalostmi společnosti EPCG v oblasti energetiky,“ uvedl podnik. „Strategické partnerství s EPCG je důležitým krokem k zajištění odolné, nákladově efektivní a ke klimatu šetrné výroby oceli ve společnosti Thyssenkrupp Steel – a tím také významným příspěvkem k zajištění ocelářského průmyslu v Německu,“ dodala Thyssenkrupp.

Před zasedáním demonstrovalo v poledne několik tisíc zaměstnanců za větší účast na důležitém rozhodování ve firmě a za více transparentnosti. Odborový svaz IG Metall si stěžoval, že o plánované akvizici EPCG věděl příliš málo na to, aby ji mohl v dozorčí radě schválit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist