Druhý ročník amatérských cyklistických závodů Road Classics odstartoval o víkendu na Pálavě. Do moravských Valtic se sjelo přes osm set účastníků. Ti si mohli poměřit své síly s ostatními závodníky nebo si jen vyzkoušet jízdu v pelotonu, tedy ve skupině cyklistů. I přes bouřky, které akci doprovázely, ji pořadatelé hodnotí pozitivně. A na letošek mají připravené další dva závody.

Pálavu, kde letošní série začala, pořadatelé zvolili z vícero důvodů. „Putování mezi vinicemi, výhledy na ikonický kopec Děvín ze všech možných úhlů a prakticky neustálý pohled na moravské moře – vodní nádrž Nové Mlýny,“ komentují přitažlivost regionu. Tvůrci závodů chtějí cyklistům ukázat, že za ikonickými místy, a tedy takzvanými monumenty, nemusí jezdit do zahraničí, ale že je najdou i v tuzemsku.

Účastníci pálavského závodu si mohli vybrat mezi dvěma variantami tras. Při volbě delší trasy cyklisté ujeli 144 kilometrů a nastoupali necelých 1600 metrů. Kratší varianta dosahovala zhruba polovičních parametrů a stejně jako náročnější trať zahrnovala výšlap na zmíněný kopec Děvín.

Pálavský závod vyhrál v mužské kategorii Petr Fiala, který delší variantu trasy ujel za zhruba tři a půl hodiny. První místo mezi ženami získala olympijská chodkyně Anežka Drahotová s časem necelé čtyři a čtvrt hodiny.

Přihlášení cyklisté měli na výběr nejen ze dvou délek tras, ale také ze stylu jízdy. Těm, kteří nechtějí soutěžit, umožňují pořadatelé Road Classics vybrat si takzvaný „švih“. Při něm nemusí účastníci držet minimální rychlost, ale mohou si zvolit svoje tempo. U občerstvovacích zastávek se mohou zdržet delší dobu a vychutnat si kávu. Výsledný čas se „švihaři“ dozvědí, ale jen proto, aby sami věděli, jak si vedli.

Výhodu závodů Road Classics vidí jeho účastníci mimo jiné i v uzavřených silnicích. „Pro amatérské závody je to prakticky nedosažitelný luxus,“ říkají pořadatelé. Pro ně je však bezpečnost závodníků na prvním místě, a tak vynaložili veškeré úsilí na to, aby zařídili, že po dobu závodu nebudou na jeho trase automobily. 

Kromě pálavského závodu chystají pořadatelé letos další dvě akce. Na začátku srpna budou amatérští závodníci bojovat o to, kdo první dojede na Klínovec v Krušných horách. V polovině září pak budou cyklisté stoupat na Ještěd.

A právě ještědská trasa je jediná, která se pojede již podruhé. Zájem o první ročník byl loni tak velký, že letos pořadatelé k Ještědu přidali další dvě zmíněné lokality.

Zájemci o nadcházející závody se ještě mohou přihlásit. Startovné je možné zakoupit na webu Road Classics a nyní stojí kolem tří tisíc korun. V ceně mají účastníci dárkový balíček, který dostanou ještě před startem, oběd, kávu a zázemí v podobě sprch či mycí zóny pro kola.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist