Naréndra Módí dnes složil přísahu a stal se potřetí v řadě předsedou indické vlády. Národní demokratická aliance (NDA) vedená Módím zvítězila v parlamentních volbách. Na slavnostní obřad v prezidentském paláci byly pozvány tisíce lidí, včetně bollywoodských hvězd, sportovních legend a zástupců partnerských zemí z regionu.

Národní demokratická aliance (NDA) vedená Módího Indickou lidovou stranou (BJP) získala v parlamentu 293 křesel, přičemž pro parlamentní většinu je zapotřebí nejméně 272 křesel. Sama Módího Indická lidová strana má ale jen 240 mandátů. Výsledky byly nečekané, protože BJP nezískala naprostou většinu, jak předpovídalo několik exit pollů.

To vedlo k několikadenní nejistotě, zda koaliční partneři podpoří Módího a BJP, nebo budou vyjednávat s opozičním blokem a pokusí se sestavit vládu. V pátek však představitelé NDA jednomyslně podpořili Módího jako lídra koalice a svého kandidáta na premiéra a indická prezidentka Draupadí Murmúová ho pověřila sestavením nové vlády.

Tiskové agentury označily Módího třetí mandát za „historický“ či „vzácný“. Třiasedmdesátiletý politik i po deseti letech u moci zůstává v zemi velice populární a dnes se stal teprve druhým indickým vůdcem, který si udržel vládu i ve třetím funkčním období. Dosud to dokázal jen první indický premiér Džaváharlál Néhrú.

Módí se v doprovodu vůdců své nacionalistické strany a lídrů svých koaličních partnerů během ceremoniálu zavázal chránit indickou ústavu. Slavnostní přísahy se dnes zúčastnilo několik jihoasijských lídrů, včetně představitelů Bangladéše, Srí Lanky, Nepálu či Malediv.

K horšímu výsledku vládnoucí strany ve volbách mohly podle BBC přispět rostoucí nezaměstnanost, stoupající ceny a zvětšující se nerovnosti mezi občany Indie. K celkovému vítězství ale Módímu podle stanice zřejmě pomohla dosavadní stabilní vláda, účinné sociální programy pro chudé obyvatelstvo i přesvědčení, že posílil mezinárodní vliv Indie ve světě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist