Lidovecká frakce EPP by měla zůstat největší politickou skupinou v novém Evropském parlamentu, vyplývá z odhadů výsledků evropských voleb v pěti zemích – Rakousku, Německu, Řecku, Nizozemsku a na Kypru. Evropský parlament začal postupně zveřejňovat vnitrostátní odhady, výsledky v celém evropském bloku budou zveřejněny teprve po 23:00, až se uzavřou poslední volební místnosti v Itálii.

Odhady analytiků ze střediska Europe Elects přisuzují lidovecké frakci až 186 mandátů, což je o osm více než dosud. Frakce socialistů a demokratů (S&D) by podle odhadů mohla skončit druhá se 136 mandáty, což je naopak o čtyři méně než dosud. Na třetím místě by měla být liberální Renew s 89 mandáty, což je o 13 méně než v současném europarlamentu. Podle odhadů by o pět mandátů měla posílit konzervativní ECR a o osm hlasů krajně pravicová skupina Identita a demokracie (ID). Dokonce o 17 europoslanců méně by měla podle odhadů mít frakce Zelených.

V evropských volbách se sice utkávají národní politické strany, jakmile jsou ale europoslanci, jichž bude letos 720, zvoleni, většina z nich se rozhodne stát se součástí nadnárodních politických skupin. Většina národních stran je pak přidružena k celoevropské politické straně.

V dosavadním Evropském parlamentu existuje sedm politických skupin – lidovecká frakce (EPP), frakce socialistů a demokratů (S&D), liberální frakce Renew, frakce Zelených/Evropské svobodné aliance, frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), Skupina pro identitu a demokracii (ID) a Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL).

Mohou ale vzniknout i politické skupiny nové, po vzniku jedné takové volají například představitelé krajně pravicových stran. Politické skupiny musí mít nejméně 23 europoslanců zvolených v nejméně sedmi členských státech. Jednání o ustavení politických skupin mohou trvat až do prvního plenárního zasedání, název a složení skupiny je třeba oznámit do 15. července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist