Slušela by nám větší odvaha. I ve své bublině vnímám, že odhodlání říct si o vyšší plat je skutečně poměrně nízké,“ říká ekonom Daniel Münich. Jako problém vidí i zkostnatělost pracovního trhu. Češi málo mění zaměstnání, přitom právě při změnách práce dochází k nejvýraznějšímu zvyšování platů.

„Je potřeba, aby platy ve státní sféře držely krok s vývojem mezd v té soukromé,“ tvrdí ekonom Münich. V posledních letech veřejné platy výrazně zaostávaly, přičemž podle odborníka nejsou primárním problémem samotné nízké mzdy, ale odcházení zaměstnanců v jejich důsledku. „Držet platy na současné úrovni při poměrně dynamickém růstu mezd v soukromém sektoru není ani střednědobě udržitelné. Ti dobří lidé utečou,“ doplňuje.

Premiér Petr Fiala v reakci na jednání tripartity o navyšování platů státních zaměstnanců zopakoval, že vláda musí dostat veřejné finance opět do formy. Dle ekonoma Daniela Münicha je ale plošná konsolidace nefunkční. „Není to pouze o tom, jestli chceme nebo nechceme dát. Jde o to, jestli chceme mít funkční stát. Před tímto dilematem vláda stojí,“ říká ekonom.

Česko přepisuje učebnice, tvrdí ekonom. Díky tomu si teď můžete říct o vyšší plat

Ruku v ruce s navyšováním platů ve státním sektoru by měla jít také systémová restrukturalizace, úspory a vyšší efektivita. Na ministerstvech ale k výraznějšímu poklesu počtu zaměstnanců nedošlo. „Ono je těžké šetřit, když se neudělala opatření na zvýšení efektivity fungování státu,“ tvrdí Münich.

Česko přepisuje učebnice, tvrdí ekonom. Díky tomu si teď můžete říct o vyšší plat

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist