Český podnikatel a přední pražský developer Luděk Sekyra se opět zapsal na půdě významné zahraniční univerzity. Kromě anglického Oxfordu, kde tamní univerzitě v minulosti věnoval sto milionů korun a je tam po něm pojmenovaná také profesura morální filosofie, byl minulý týden hodně vidět také na americkém Harvardu.
Minulý týden proběhla na Na Harvardově univerzitě první ze série přednášek Václav Havel Lecture on Human Rights, Civil Society and Democracy (Přednáška Václava Havla o lidských právech, občanské společnosti a demokracii), kterou podpořila a iniciovala právě nadace Sekyra Foundation českého podnikatele.
Přednesl ji významný, mezinárodně respektovaný intelektuál profesor Michael Ignatieff. Jméno a myšlenky bývalého disidenta, dramatika a českého prezidenta Václava Havla tak byly na prestižní Harvardově univerzitě připomenuty symbolicky téměř po 30 letech od doby, kdy na tamní půdě sám Václav Havel pronesl projev a získal zde čestný doktorát.
„Čísla a zisk nejsou středobodem světa,“ tvrdí developer a „napravený hříšník“ Luděk Sekyra
„Pro mě a Sekyra Foundation je poctou, že jsme dostali příležitost tuto přednášku podpořit. Posláním nadace je podpora liberálních hodnot, lidských práv a morálního univerzalismu. Jsme dlouhodobými partnery nejvýznamnější evropské ceny za lidská práva, Václav Havel Prize for Human Rights, která je udělována Evropským parlamentem,“ uvedl Sekyra.
Přednáška se konala na Harvardově univerzitě v Centru evropských studií Minda de Gunzburg, které bylo založeno v roce 1969 a zaměřuje se na interdisciplinární výzkum sociálních, politických, historických a kulturních rozměrů Evropy.
„Obzvlášť mě těší, že inaugurační přednášku pronesl můj přítel Michael Ignatieff, jeden z globálně nejrespektovanějších liberálních myslitelů. Liberálové a liberalismus jsou dnes předmětem nevybíravých politických útoků jejich odpůrců, a to nejen na Východě, mezi Prahou a Moskvou, ale i na Západě,“ dodal k přednášce Luděk Sekyra.
Michael Ignatieff je významný intelektuál, univerzitní profesor, odborník na lidská práva a liberální politik, který byl v minulosti profesorem na Harvardu, prezidentem Central European University, ale i kandidátem na kanadského premiéra. Ve svých knihách se zabývá lidskými právy, ekonomikou, historií či uměním. V květnu letošního roku obdržel prestižní Cenu kněžny asturské za sociální vědy. Jeho pradědeček i dědeček zastávali vysoké státní funkce v době carského Ruska. Rodina uprchla v roce 1916 před bolševiky do Francie a později přesídlila do Kanady. O Havlovi tvrdí, že po roce 1969, když si utvářel názory, byl pro něj „referenčním bodem“.
Pro Sekyra Foundation nešlo o první spolupráci s Harvardovou univerzitou. Nadace úzce spolupracuje se Safra Center for Ethics. Jde o univerzitní výzkumné centrum, jehož posláním je posilovat výuku a výzkum etických otázek ve veřejném životě. Členem poradního výboru je i Luděk Sekyra, zakladatel a majitel developerské společnosti Sekyra Group, která je v Praze aktuálně podepsána pod velkou bytovou a administrativní výstavbou na pražském Rohanu a Smíchově.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist