O českých bateriích HE3DA se mluvilo jako o přelomovém vynálezu. S postupem času se však objevuje i skepse. Jejich výrobce společnost Magna Energy Storage sice otevřela továrnu v Horní Suché na Karvinsku už před čtyřmi lety, o uplatnění technologie v praxi je toho ale známo jen málo a finanční situace firmy není dobrá.
Kvůli nevyplacené mzdě nyní podala jedna z pracovnic Magna Energy Storage na zaměstnavatele i insolvenční návrh.
Jak je patrné z údajů v insolvenčním rejstříku, podle navrhovatelky Marie Pospíchalové z Karviné Mizerova Magna Energy Storage nevyplatila ženě pracující na pozici operátorka výroby mzdu za červenec a srpen letošního roku. V souhrnu jde o 45 072 korun.
„Navrhovatelka vyzývala dlužníka písemně k úhradě dlužné mzdy. Avšak zaměstnavatel si doporučený dopis nepřevzal a ani dlužnou částku nevyplatil,“ uvádí se v návrhu. Podle něj dluží Magna Energy Storage peníze i dalším třem osobám, pravděpodobně rovněž zaměstnancům.
Tajemná baterie vědce Procházky: Ne tak velký zázrak, jak se tvrdí investorům. Na trhu pro ni přesto bude místo
Hlavní akcionář Magna Energy Storage Radomír Prus však tvrdí, že jde o nedorozumění a bývalá zaměstnankyně prý už svůj návrh stáhla. V pátek dopoledne v insolvenčním rejstříku stále byl, stažení z databáze však obvykle chvilku trvá. „Ta paní v Magna Energy Storage nepracuje už dva měsíce, šlo o nějaký nedoplatek,“ napsal Prus HN v SMS zprávě ze zahraničí.
Jak vyplývá z databáze Cribis, společnost si však finančně nestojí dobře. Tržby společnosti loni vzrostly z 2,5 na 15,1 milionu korun, společnost však vykázala ztrátu ve výši 119,6 milionu.
Za baterií HE3DA stojí vědec Jan Procházka, který ji začal vyvíjet v roce 2009. V roce 2015 spolu s Prusem představili první prototyp. Továrna Magna Energy Storage v Horní Suché za 1,4 miliardy korun se pak otevřela v září 2020.
Rozjezd samotné výroby se dlouho vlekl. Původně měla odstartovat v roce 2021, nakonec se tak zřejmě stalo až v roce 2023. „Vyrábíme, linka se rozjela. Bylo tam ještě hodně technických věcí, které se musely dořešit, takový nájezd výroby není snadný,“ řekl Prus v únoru loňského roku serveru iDnes.cz.
Podle Seznam Zprávy byli s vývojem projektu nespokojení i investoři sdružení ve společnosti Battery Unite a dalších uskupeních. Ti se s Prusem dohodli na odchodu z denního řízení společnosti a jeho nahrazení profesionálním managementem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist