Donald Trump chce vytvořit nové „ministerstvo pro efektivitu vlády“ (DOGE) pod vedením nejbohatšího muže na světě Elona Muska. Spolu s ním má v jeho čele stát taky neúspěšný uchazeč o republikánskou prezidentskou kandidaturu Vivek Ramaswamy. Musk opakuje, že jeho cílem je radikální seškrtání úředníků a agend, kterými se zabývají. „Nebezpečí pro demokracii? Ne, nebezpečí pro byrokracii,“ napsal Musk.
Zatím není jasné, co všechno by majitel automobilky Tesla chtěl rušit. Z jeho dosavadních vyjádření je patrné, že cílí na skutečně zásadní osekání různých regulací a agend, které by prý přineslo úspory v bilionech dolarů ročně. Nedomyšlené rušení by ale podle kritiků mohlo přinést hlavně chaos, varují kritici. Nedá se taky vyloučit, že by Musk chtěl jít cestou, která není legální.
Nasvědčuje tomu jeho podpora nápadu na zrušení americké centrální banky (Fed). „Fed je jedním z příkladů, jak jsme se odchýlili od ústavy,“ napsal na Muskově sociální síti X republikánský senátor Mike Lee. Podle něj by výkonnou moc ve všech jejích aspektech měl kontrolovat prezident, s čímž je garantovaná nezávislost Fedu v rozporu. Musk Leeho post sdílel s tím, že s ním stoprocentně souhlasí.
— Elon Musk (@elonmusk) November 8, 2024
Trump byl velkým kritikem Fedu v době, kdy byl v letech 2017 až 2021 prezidentem, a kritizoval ho i během současné předvolební kampaně. Dosud nikdy ale neuvedl, že by si přál jeho zrušení. Mluvčí zvoleného prezidenta řekla televizi CNN na dotaz ohledně možného zrušení Fedu, že jakýkoliv návrh je možné pokládat za oficiální, jen pokud pochází přímo od Trumpa.
Trump nesplní všechny své sliby, ale na jeden se vsadit dá. Zahýbá to s českou ekonomikou
Trump v době svého prvního funkčního období jmenoval tři soudce Nejvyššího soudu a vytvořil v něm tak jasnou konzervativní většinu. Zároveň ale soud letos opakovaně odmítl podpořit žádosti o zrušení některých federálních úřadů, jako například toho, který má na starosti ochranu spotřebitelů. A odmítl argumenty, že jejich existence není v souladu s ústavou.
Centrální banka Fed má dvojí mandát – neřeší jen inflaci, ale cílí taky na co nejmenší míru nezaměstnanosti. Trump Fed opakovaně obviňoval, že drží příliš vysoké úroky a tím maří jeho hospodářskou politiku. Útočil přímo na šéfa banky Jeroma Powella, kterého do funkce v roce 2018 sám jmenoval.
Během současné kampaně si Trump pohrával s možností, že by Powella odvolal, což ale není legálně možné. Powell taky vyloučil, že by na Trumpův nátlak odstoupil – podle něj by tím připustil nepřijatelný zásah do nezávislosti centrální banky stanovené zákony. Šéf Fedu může být odvolán jen kvůli přesně stanoveným proviněním, nikoliv kvůli tomu, že se konkrétnímu prezidentu nezamlouvá jeho měnová politika.
„Zákonné důvody pro odvolání Powella by mohly spočívat v nesprávném úředním postupu nebo zanedbání povinností, což by se asi u soudu dost těžko prokazovalo,“ řekl HN analytik ČSOB Jan Čermák, který měnovou politiku v USA sleduje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist