Zemědělci a zahrádkáři zinek dobře znají. Používají ho jako hnojivo, které zvyšuje odolnost rostlin. A podle zemědělců je ho v české půdě obecně nedostatek. Proto ho do ní uměle dodávají. To potvrzuje i ministerstvo zemědělství. Tento deficit se podle něj nejvíce projevuje při pěstování ovoce, zeleniny a dalších speciálních plodin.

Nová studie vědců z Mendelovy univerzity v Brně ale naopak upozorňuje, že v životním prostředí je už nyní zinku velké množství a to představuje zdravotní riziko.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se v zemědělství používá zinek?
  • Jaká se s ním pojí negativa?
  • Je ho v půdě málo, nebo moc?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se