Novým generálním ředitelem společnosti Meopta, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití, je od 1. února Jan Vymazal. V čele podniku nahradil Alenu Moore, která funkci generální ředitelky Meopty zastávala od července 2020. Vymazal byl v předchozích šesti letech generálním ředitelem a členem představenstva energetické společnosti GGE. Informaci vedení Meopty zveřejnilo na sociálních sítích. Meoptu od října 2023 vlastní nadnárodní investiční fond Carlyle Group. Stoprocentní podíl v tomto podniku koupil od rodiny Rausnitzů prostřednictvím dceřiné společnosti Prism BidCo za bezmála 16,1 miliardy korun.
„Jan Vymazal je zkušený vrcholový manažer s více než dvacetiletou zkušeností s vedením podniku v oblasti špičkových technologií a energetiky na národní, regionální i globální úrovni,“ stojí v tiskové zprávě Meopty. Vymazal dříve zastával funkci viceprezidenta pro globální operace ve firmě Milacron, která se zabývá výrobou a distribucí zařízení na zpracování plastických hmot. Dalších téměř sedm let strávil ve společnosti Edwards Vacuum, z toho tři roky jako generální ředitel jejích provozů v Jižní Koreji a čtyři roky jako generální ředitel podniků Edwards v Česku.
„Jsem rád, že mohu nastoupit do společnosti Meopta v tak dynamickém období jejího rozvoje. Meopta je renomovanou společností jak v České republice, tak na mezinárodní úrovni,“ uvedl Vymazal. Moore byla podle vedení Meopty klíčovou osobou při zajištění hladkého přechodu vlastnictví na úrovni vedení a provozu přerovského podniku. „Nyní je ten správný čas předat otěže, protože se společnost vydává do další fáze svého růstu a rozvoje,“ podotkla Moore.
Meopta zaměstnává zhruba 1700 lidí a 90 procent produkce exportuje. Společnost Meopta-optika v roce 2022 zvýšila čistý zisk o třetinu na rekordních 1,078 miliardy korun z 806,4 milionu korun v roce 2021. Její tržby tehdy vzrostly o 1,364 miliardy korun na 5,038 miliardy korun, což je také nejvyšší hodnota v historii firmy. Předloni od ledna do září Meopta-optika utržila 2,75 miliardy korun a měla zisk 378,2 milionu korun.
Hlavním akcionářem Meopty-optiky, která se loni sloučila se společností Meopta, byl dlouho Čechoameričan Paul Rausnitz. V roce 2018 ve věku 90 let zemřel. Přerovskou firmu poté vlastnil synovec předchozího majitele Gerald Rausnitz a jeho syn David Rausnitz. Mezi zájemci o podíl v Meoptě byla firma Carl Zeiss a fond Carlyle Group, se kterým se vlastníci Meopty nakonec dohodli. Fondu v Česku patří start-up Phrase, který vyvíjí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu jazykových překladů, vlastní také majoritní podíl v brněnském výrobci elektronových mikroskopů Tescan Orsay. V Evropě má Carlyle Group pobočky ve Francii, Německu, Irsku, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Velké Británii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist