Pandemie covidu‑19 neměla žádný jasný konec, prostě vyšuměla, říká sociolog a datový analytik Jan Spousta. Po pěti letech od prvního případu tohoto onemocnění v Česku se zdá, že jsme tuto kapitolu uzavřeli – nebo jsme ji jen vytěsnili? Muž s vědomostmi z více oborů se nepřiklání k žádné jasné a krajní odpovědi. Podobně i u otázky, zda jsme dnes lépe připraveni na budoucí krize. Když hovoří o tom, co nedávné období vypovědělo o české společnosti, vyzdvihuje dopad dlouhodobého pobytu v izolaci na duševní zdraví dětí a mladých lidí. „Prožili kriminál. Sice fešácký, ale bylo to pro ně pořád domácí vězení,“ říká. Starší lidé se podle něj z takové situace oklepali lépe, vyjadřuje se pro týdeník Ekonom.

Letos je to pět let, co se v Česku objevil covid. První lidé zemřeli, stát zavřel školy a nakonec nařídil tvrdé lockdowny. Připomínají si lidé ještě, jaké to bylo, nebo jsme pandemii z myšlení vytěsnili?

Nemyslím si, že bychom ji stoprocentně vytěsnili. Zároveň je ale pravda, že to byla těžko uchopitelná zkušenost, která trvala minimálně dva roky a přinášela neustálé zvraty – chvíli to vypadalo nadějně, pak zase hůř. Navíc neměla žádný jasný konec a takříkajíc vyšuměla.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké dopady pandemie covidu-19 měly na duševní zdraví dětí.
  • Jak zhoršila pandemie sociální nerovnosti v Česku a to i na úrovni měst a venkova.
  • Změnila se ochota veřejnosti akceptovat mimořádná opatření.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.