Martin Vohánka, Marek Dospiva, ale také třeba Richard Benýšek, jenž přijel z Olomouce. Hospodářky tento týden pořádaly setkání na téma Konkurenceschopná Evropa v sídle Evropské komise v Praze, na kterém se potkali zástupci velkého byznysu i rodinných firem, veřejné sféry a top úředníci z Bruselu. Barvy komise hájili Petra Němečková z kabinetu eurokomisařky Teresy Riberové, která má na starosti mimo jiné části Green Dealu, a Alexandr Hobza, jenž se jako jediný Čech podílel na loňské Draghiho zprávě a teď slouží v kabinetu Stéphana Séjourného, mocného komisaře pro vnitřní trh. 

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Atmosféra byla místy jiskřivá, byť poslové nové Evropské komise přijeli do Česka spíše v kajícném módu a snažili se jasně deklarovat, že časy se změnily a místo na sílu tlačeného Green Dealu či ESG reportingu nastal čas pro hledání větší konkurenceschopnosti Evropy, a tudíž i jejich firem. Co na setkání také vůči budoucnosti zaznělo?

  1. Měníme se! „Jsme tady, abychom naslouchali potřebám českého byznysu, a celý Clean Industrial Deal je zaměřený na zvýšení konkurenceschopnosti. To je velký posun od minulé komise. Chceme slyšet, s čím se potýkáte, a komise také připravila 100 miliard eur na dekarbonizace podniků,“ uvedla Petra Němečková z kabinetu Teresy Riberové. 

  1. Vnitřní trh je klíč. „Pokud by se nám opravdu podařilo dokončit integraci vnitřního trhu Evropské unie, byl by to vlastně ten nejlepší impulz pro růst ekonomiky a také konkurence. Stojíme proti Číně a USA, které opravdu mají jednotné trhy, zatímco ten náš je přes všechny deklarace pořád hodně rozdrobený. Co dalšího mi vadí? Opatření a legislativy vycházející z Bruselu jsou často protichůdné, každá země si směrnice vykládá jinak. Na druhou stranu je fakt, že i byznys by měl udělat vstřícné kroky hlavně v zapojení do vytváření budoucích návrhů a norem. Češi a vůbec východní Evropa nejsou v Bruselu moc slyšet,“ uvedl Martin Vohánka, šéf a zakladatel společnosti Eurowag.  

  1. Všechno nám trvá. „Když se Stéphane Séjourné stal eurokomisařem, obratem začal mít pocit, že nám jde vše velmi pomalu. Snažíme se to měnit, snaha komise poslouchat a reagovat se zvyšuje. Připravujeme strategii na podporu inovací, protože se stárnutím evropské populace bude produktivita jedním z mála faktorů, na který se budeme moct spolehnout. A hlavním motorem růstu produktivity jsou inovace,“ uvedl Alexandr Hobza, ekonomický expert v kabinetu Stéphana Séjourného. 

  1. Green Deal není hlavní problém. „Vidíme reformní étos od nové komise, ale měl přijít dříve. Kdyby se cíle Clean Industrial Dealu zveřejnily před několika lety, tak průmysl tleská. Jenže je pozdě a už zase pouze reagujeme na vývoj ve světě. Green Deal není největší problém Evropské unie – je to obrana, absence jednotného trhu a absence kapitálového trhu,“ uvedl Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.  

  1. Jednotný kapitálový trh. „Firmy by měly mít poptávku po aplikovaném výzkumu, veřejné výdaje na výzkum a inovace jsou sice v Česku na průměru, ale za nimi hodně zaostávají soukromé investice do těchto dvou oblastí. Zásadní pro rozvoj Evropy je zavedení jednotného kapitálového trhu, přes který by se mohly financovat evropské firmy,“ uvedla ekonomka Jana Matesová, která dříve zastupovala Česko u Světové banky. 

  1. Inovační platformy fungují. „Řešme také technologické kompetence zaměstnanců v průmyslu a nabídněme start-upům technologické zázemí v klasickém průmyslu. Co začalo v Česku fungovat dobře, jsou Národní inovační platformy. Pokud se firma chce posunout, svůj obor tam obvykle najde. Soustřeďme se také na návratnost investovaných peněz do sekundárního výzkumu. Zvýší to efektivitu a motivuje k lepším výsledkům,“ uvedl Jan Lát, představitel rodinné společnosti Beneš a Lát.

  1. Proberte se! „Pusťte na sebe světlo, otevřete si prosím ve svém skleníku okna. Green Deal ani strategii Fit for 55 jste s nikým nedebatovali a stále jste neustoupili od nereálných cílů snížení emisí o 90 procent k roku 2040. Mám obavy, že jen radikalizujete společnost, protože lidé se obávají dopadů těchto strategií. Začněte opravdu naslouchat předtím, než rozhodujete,“ apeloval na zástupce Evropské komise šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Bych nevěřil, že budu někdy souhlasit s odborářem,“ poznamenal k tomu jeden z přítomných byznysmenů. 

 


Výběr týdne:

Renáta Kellnerová ve Four Seasons

Je to pár měsíců, co skupina PPF Renáty Kellnerové dokončila nákup vůbec největšího hotelu v Česku, kterým je Hilton Prague. Teď nejbohatší Češka dotáhla další miliardovou operaci, když získává pro změnu ten nejluxusnější tuzemský hotel Four Seasons. 

Uber pro kamiony by Vohánka

Mezinárodní poskytovatel platebních a digitálních služeb pro kamionovou dopravu, společnost Eurowag, za nímž stojí miliardář Martin Vohánka, je na konci velkého investičního cyklu. Co plánuje dál?

Sekyra představil nový Karlín

Kantova, Sokolova, Kohákova nebo Lockeův park. Nové ulice a veřejná prostranství ve vznikající čtvrti na Rohanském ostrově v Praze-Karlíně se budou jmenovat po slavných českých i světových filozofech. Podívejte se na aktuální plány na Rohanu.

Jak si v USA (ne)spočítali cla 

Místo sofistikovaného výpočtu je to vzoreček ze základní školy. Projděte si reakce ekonomů a byznysmenů. 

Velký rozhovor s Davidem Navrátilem

Cla nedávají smysl, a navíc připravují Ameriku o předvídatelnost. To se jí vymstí, říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Do Prahy přijede nobelista Acemoglu

Velký dvoudenní summit Trendy práce 2025, který organizují Hospodářské noviny, se bude na konci května v Praze věnovat budoucnosti pracovního trhu a jeho potřebám pro rozvoj české ekonomiky. Vystoupí na něm mimo jiné loňský držitel Nobelovy ceny za ekonomii a aktuálně třetí nejcitovanější ekonom na světě Daron Acemoglu. Přidejte se.  

Rekordní Penta

Česko-slovenská investiční skupina, jejímiž hlavními akcionáři jsou Čech Marek Dospiva a Slovák Jaroslav Haščák, má za sebou nejlepší rok ve své třicetileté historii. Alespoň z pohledu čistého zisku. Proč chce být víc vidět

Insolvence Soleku láká advokáty

Startující insolvenční řízení rozsáhlé energetické skupiny Solek Czech Services od začátku láká na hvězdné obsazení. Nově se přidal advokát a insolvenční správce Jan Langmeier. O co jde? 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist