Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala dnes agentura Reuters. Vyloučení smartphonů a notebooků z takzvaných recipročních cel podle agentury AP představuje krok Trumpovy administrativy k udržení nízkých cen oblíbené spotřební elektroniky, která se obvykle nevyrábí v USA.
Prospělo by to také velkým technologickým společnostem jako Apple a Samsung a výrobcům čipů, jako je Nvidia, uvedla AP. Apple ani Samsung zatím nereagovaly na žádost o vyjádření, Nvidia to odmítla komentovat, dodala agentura. O vítané úlevě pro technologické firmy jako Apple, Dell Technologies a nespočet dalších dovozců píše také Reuters.
Americká celní správa uvedla, že výjimky budou mít položky jako chytré telefony, notebooky, pevné disky, ploché monitory a některé čipy, jakož i stroje používané k výrobě polovodičů.
Znamená to, že nebudou podléhat současným clům se sazbou 145 procent, které Trump uvalil na Čínu, ani desetiprocentním clům, týkajícím se dovozu z jiných zemí, napsala AP.
V tomhle šílenství není metoda: Trump pozastavil svá cla. Co musíme udělat, aby nám to nakonec bylo jedno?
Tento krok zmenšuje „obrovský černý mrak visící nad technologickým sektorem“ a také tlak, kterému čelí američtí technologičtí giganti, usoudil analytik společnosti Wedbush Dan Ives.
Trump nejprve vyhlásil a poté na 90 dní pozastavil vysoká cla na dovoz z některých zemí. Oznámením těchto cel způsobil výrazné propady na burzách, což negativně dopadlo i na USA. Ponechal však základní desetiprocentní „reciproční“ clo. Zmíněné označení používá proto, že jsou podle něho dovozní poplatky odvetou za cla a další obchodní opatření, která zahraniční státy vůči USA uplatňují. Toto tvrzení zpochybňují jak zmíněné země, tak řada ekonomů.
Čína ode dneška uplatňuje na dovoz zboží z USA clo 125 procent, Spojené státy dovoz z Číny zatěžují clem v celkové výši 145 procent.
Výjimky z cel platí zpětně od 5. dubna, napsala agentura Reuters s odvoláním na celní správu, podle které se výjimky vztahují na dvě desítky kategorií zboží, včetně velmi široké kategorie pro všechny počítače, notebooky a diskové jednotky a zařízení pro automatické zpracování dat. Zahrnují také polovodičová zařízení, paměťové čipy a ploché monitory.
Úřední oznámení podle Reuters neposkytlo žádné vysvětlení, ale jde podle agentury o další krok zpět od Trumpova maximalistického přístupu k clům, včetně opakované eskalace sazeb na čínské zboží.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist