Lidé nemají kde bydlet, uvolníme ruce developerům. Pod tímto heslem vyrazila před několika lety polská vláda do boje s bytovou krizí, která – podobně jako v Česku – patřila mezi největší politická témata v zemi. Za tu dobu se množství postavených domů a bytů, prodaných nebo určených k pronajímání, výrazně zvedlo. Přesto je jich ve městech stále málo a kvalita bydlení mnohde trpí.

Vývoj byl překotný, i když ho poznamenalo covidové období. Dva roky po přijetí zákona „lex developer“ začala bytová výstavba v Polsku trhat rekordy. Zatímco v roce schválení zákona 2018 dokončili stavaři 185 tisíc bytů, o dva roky později to bylo už 221 tisíc a v roce 2022 dokonce přes 230 tisíc bytů, tedy nejvíc od roku 1978.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se vyvíjela bytová výstavba v Česku a Polsku v posledních letech a jak to ovlivnilo ceny.
  • Proč se Polsku daří stavět několikanásobně více bytů než dokáže Česko.
  • Co je to „lex developer“ a jaké dopady měla tato legislativa na urychlení výstavby v Polsku.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.