Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stane sdružení společností SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna někdejšího ministra vnitra Martina Peciny. Návrh insolvenčního správce Šimona Petáka schválil věřitelský výbor a zajištění věřitelé huti. Sdružení za celý závod nabídlo 3,01 miliardy korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převedený na podzim. ČTK to řekl mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.

„Varianta prodeje hlavního závodu a koksovny je podle znaleckého posudku i dvou ekonomických analýz renomovaných poradenských společností výhodnější pro majetkovou podstatu, a tedy i vyšší uspokojení věřitelů. Současně se díky prodeji touto formou podařilo zachovat přibližně 2500 pracovních míst a zachovat provoz huti,“ uvedl Štefl.

Jiný zájemce o koupi huti než Pecina nebyl. „Věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve. Již od počátku projevuji zájem o koupi běžícího závodu se zkušenými zaměstnanci, kteří mají jistě velkou zásluhu na tom, že se daří udržet výrobu, a budeme tak moci pokračovat ve výrobě ocelových produktů,“ uvedl Pecina.

Slezská huť patřící Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britsko-indického podnikatele Sandžíva Gupty vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a skončila v konkurzu.

V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz tollingově financují jiné firmy. Při takovém financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, financuje společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada. Závod 14, tedy středojemnou válcovnu, polská společnost Donquixote.

„Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti VMT, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat,“ uvedl Pecina.

Prodejní proces organizovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers Česká republika (PwC), která oslovila 230 potenciálních investorů. Nabídkovou cenu na základě znaleckého posudku vyhodnocovala PwC a společnost Deloitte Advisory.

„Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci rovněž potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku. Transakci bude ještě schvalovat insolvenční soud a antimonopolní úřad. Předání společnosti novému majiteli je pak plánováno na podzim letošního roku,“ uvedl Štefl.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist