"Morbus Perthes," vyslovil lékař. Latinský výraz, který by mnozí díky jeho libozvučnosti hledali spíše než v učebnicích anatomie na stránkách fantasy knih o malých čarodějích, ve skutečnosti označuje závažnou poruchu vývoje kyčelních kloubů. Pozdní následky onemocnění se projevily i Kateřině Krucké v jejích dvanácti letech. Naděje ani vyhlídky lékařů nebyly příliš pozitivní. Rodiče Kateřiny zprávy velmi zasáhly. "V motolské nemocnici nám řekli, že bude dcera kulhat, nesmí dál sportovat a po dovršení růstu ji pravděpodobně čeká totální endoprotéza. S tím jsme se ale nechtěli smířit," vzpomíná otec Kateřiny Václav Krucký.
Katka i při běžné chůzi pociťovala bolest. Nemoc totiž způsobila, že její levá noha byla o pět centimetrů kratší než pravá, ale hlavně kloubní hlavice kyčelního kloubu byla chybným vývojem zploštělá. Fyzioterapeut Krucký hledal východiska a oporu v odborných knihách. Nenašel. Dceru proto zkusil rehabilitovat pomocí metody, s níž už v polovině padesátých let přišel doktor Václav Vojta.
"Věděl jsem, že Vojtovou metodikou jde leccos spravit – třeba pokřivená záda nebo propadlé hrudníky. Zmínka o tom, že by tato terapie mohla napravit i poničený kloub, nikde nebyla. Cosi mi ale říkalo, že platí-li fyziologické pravidlo 'funkce si tvoří orgán', pak pokud vyvolám tu 'správnou funkci', měl bych skrze ni donutit k reparaci i poškozenou kyčel," vypráví Václav Krucký, který s dcerou začal denně rehabilitovat. Své rozhodnutí raději ani nekonzultoval s kolegy či ortopedy: "Pravděpodobně by mě považovali za blázna," říká dnes už s úsměvem.
Hned po půl roce intenzivní rehabilitace se přesvědčil, že jeho úvaha byla správná. "Přijeli jsme na kontrolu do Motola a ošetřující ortoped zůstal překvapen, že rozsah pohybu v kyčli se Kátě zlepšil, stejně tak chůze pro ni byla méně bolestivá," vypráví Václav Krucký. Po dvou letech cvičení se rozdíl v délce nohou zmenšil na 2,5 centimetru a Katčiným velkým koníčkem se stala atletika. Dva roky na to už odjížděla na mládežnickou atletickou olympiádu do Bahrajnu.
Hlavice jejího kyčelního kloubu se do pěti let od diagnózy zremodelovala prakticky do původního kulovitého tvaru a Katky levá noha je oproti té pravé kratší už jen o půl centimetru. Díky vytrvalosti a fyzické 'otročině', jak sám Krucký proces terapie u dospělých pacientů Vojtovou metodikou označuje, může dnes už dvacetiletá dívka trénovat třeba na svůj první maratonský závod, který poběží tuto neděli.
Právě fyzická náročnost a síla, kterou musí terapeut při rehabilitaci Vojtovou metodikou u dospělých pacientů vyvinout, je příčinou neochoty terapeutů ji vůbec provádět. Václav Krucký to ale nevzdal. Posunul vývoj v provádění Vojtovy metodiky pomocí řady technických pomůcek, například podložek, klínů, balančních disků, ale i náklonem lůžka, a tím výrazně zvýšil efekt terapie. Usnadnil provádění terapie pacientům i terapeutům.
Protože je fyzioterapeutů, kteří rehabilitují své pacienty Vojtovou metodikou velmi málo, začal zaučovat v terapii rodiče dětských a i dospívajících pacientů. Ti pak stimulaci provádějí pravidelně doma. Stejně tak i dospělí pacienti jsou v rámci terapie cvičeni hlavně doma zaučenou osobou – rodičem nebo partnerem pacienta -, která je ochotná a motivovaná snášet fyzickou zátěž.
"Pacient i jeho 'domácí' terapeut docházejí na pravidelné kontroly, na kterých společně 'seřizujeme' další postup terapie," popisuje Krucký, který nyní přišel s dalším převratným způsobem vedení terapie, za který si odnesl 1. místo v soutěži NGO Microsoft Awards v kategorii Procesy a Infrastruktura.
Kontrola terapie na dálku
SVR – společnost pro vývojovou rehabilitaci, které Václav Krucký předsedá, totiž přišla s nápadem, jak dostat Vojtovu metodu k ještě většímu počtu pacientů. "Pravidelně provádíme za pomoci tabletů nahrávání léčebných sezení při domácí terapii. Záznamy jsou prováděny denně a videosoubory jsou průběžně odesílány na server do ordinace, kde fyzioterapeut provádí jejich supervizní vyhodnocování," vysvětluje princip kontroly terapie na dálku Krucký.
Převratný způsob kontroly terapie při zapojení moderních technologií umožnil zásadním způsobem vylepšit a zpřesnit řízení rehabilitační léčby. "Domácí videa nám umožňují provádět zásahy do terapie dřív, než se s pacientem vidíme fyzicky v ordinaci, což bývá zpravidla jednou za 14 dní. Výsledky naší péče jsou tak mnohonásobně lepší než jen při běžné ambulantní péči," dodává terapeut.
Terapii ovšem nemusí provádět jen s pacientem spřízněná osoba. Do domácností pacienta může vytížený fyzioterapeut vyslat i proškolenou osobu. Tímto pomocníkem v terénu se po proškolení může klidně stát i nezaměstnaná osoba registrovaná na úřadu. Ta provede rehabilitaci, nahraje její průběh na tablet a záznam odešle na server ordinace fyzioterapeuta.
"Serverové řešení od Microsoftu nám pomáhá šetřit náklady, čas našich fyzioterapeutů i pacientů a zvyšuje množství a kvalitu provedených terapií," dodává Václav Krucký, který terapii může na dálku konzultovat i přes Skype. Do budoucna připravuje pro zájemce o terapii, kterou popisuje jako Vojtovu metodiku II. generace, i interaktivní e-learningové kurzy.
Článek již není odemčený!
Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.
Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist