Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla jedním z předmětů debaty, která ve čtvrtek proběhla na půdě Vysoké školy finanční a správní. Podle přítomných ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Sklenáře a Františka Bostla má celá záležitost i svůj mocenský podtext a americkému prezidentovi a jeho administrativě nejde pouze o snížení schodku obchodní bilance.

"Převažují cla na kapitálové produkty a meziprodukty (nad cly na spotřební zboží). Cílem je zcela změnit obchodní vztahy," řekl v průběhu diskuse Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. "USA se snaží omezit závislost na subdodávkách z Číny," dodal. Podle Sklenáře tak jde o jasnou snahu vymezit si mocenské pozice na mezinárodním poli, a předejít tak i případnému vážnějšímu střetu třeba v podobě vojenského konfliktu.

Čína, jejíž pozice na mezinárodním poli díky bohatnutí země sílí, je na vývozech do USA hodně závislá, a tak by ji prodlužování obchodní války mohlo ekonomicky zasáhnout. Kroky americké strany by tedy Čínu měly přinutit k ústupkům.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co byl podle Sklenáře jeden z důvodů, proč USA nahradily smlouvu NAFTA dohodou USMCA?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se