Vstup do dospělosti je pro dítě vždy snazší, když má k dispozici našetřené peníze. Ať již se rozhodne jít na vysokou školu, oženit se nebo se třeba pustit do podnikání. Proto jsme se zeptali vybraných analytiků, do čeho dítěti spořit peníze, zajistit mu tím snazší start do života a zároveň si nezruinovat domácí rozpočet.

Nejtradičnějším způsobem spoření je stavební spoření. Je lákavé hlavně díky státnímu příspěvku, jenž činí až 2000 korun ročně. Pro maximalizaci výnosu ze stavebního spoření je nejlepší spořit měsíčně 1700 korun po dobu šesti let, pak se lze dostat na roční výnos přes čtyři procenta. Při využití nejvýhodnějších podmínek na trhu je tak možné našetřit takto 140 tisíc korun. Výhodou je v podstatě nulové riziko.

Pokud chce rodina šetřit nižší částky, ale naopak déle, pak jsou zpravidla výhodnější jiné produkty. U stavebního spoření totiž po šestém roce klesá dosažená úroková míra. Pro investiční horizont například 15 let už by podle oslovených analytiků měli být rodiče ochotni jít do většího rizika a prostředky investovat například do podílových fondů zaměřených na akciové trhy, kam lze měsíčně posílat třeba tisíc korun, ale klidně i méně. Investice do akcií jsou sice rizikové, ovšem s delším horizontem riziko klesá, neboť navzdory výkyvům akciové trhy dlouhodobě rostou.

Podílové fondy si často účtují nemalé poplatky za správu, proto ještě lepším řešením může být investice do nízkonákladových ETF fondů, které jsou pasivní, tedy kopírují vybraný koš akcií či burzovního indexu. Tyto služby dnes nabízí mnoho obchodníků s cennými papíry a dalších finančních institucí. Nicméně by se rodiče neměli snažit penězi nahrazovat pozornost a čas věnovaný svému dítěti, to je pro dítě ten největší vstupní kapitál do života.

Vybraní analytici, investiční stratégové či šéfové investičních společností odpovídali na následující otázku a měli za úkol dát konkrétní rady: 

Narodilo se nám dítě a chtěli bychom mu naspořit nějaký kapitál, aby něco mělo, až vyletí z rodného hnízda. Investovat bychom chtěli po dobu 15 let, pravidelně a ideálně do tisícikoruny měsíčně. Do čeho bychom měli prostředky investovat?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zároveň upozorňujeme, že se nejedná o investiční doporučení, neboť je vždy třeba situaci každého člověka posuzovat individuálně. Při investicích je vhodné poradit se s dobrým poradcem. 

Aleš Prandstetter, výkonný ředitel, předseda představenstva, eFrank

Nejdříve je potřeba říci, že každé takové rozhodnutí o spoření či investování by mělo být podloženo nějakým (i jednoduchým) plánem. Na co chci potomkovi naspořit? Na školu? Na bydlení? Jakou částku? Tisícovka měsíčně není mnoho, a to i když ji budu v čase inflačně zvyšovat. Ale lepší než nic samozřejmě. Z hlediska očekávané hodnoty majetku po 15 letech vychází nejlépe dynamické investice, tedy akciové (s postupným snižováním podílu akcií s tím, jak se budu blížit oněm 15 letům) – cílová hodnota by se měla pohybovat kolem 300 tisíc korun v dnešních cenách.

V porovnání s oblíbeným řešením, za které považuji stavební spoření, je to podstatně více. Pro realizaci investic je však třeba vybrat levné produkty, jejichž poplatky nepohltí většinu výnosu. My pro své klienty používáme tzv. ETF (speciální levné fondy obchodované na burzách). Volba řešení pomocí investic má však své další výhody. Zaprvé potomkovi otevřeme svět investic a seznámíme ho s tím, jak funguje. A zadruhé, vždy je nejtěžší (a přitom nejdůležitější) začít. A na první krok stačí i ta tisícovka měsíčně.

Radim Krejčí, ředitel on-line investiční platformy Portu

Klíčem k úspěchu je při investování dlouhý časový horizont – a nikdo nemá delší než právě narozené dítě. Čím dříve rodiče s investováním svým dětem začnou, tím lépe. Jedinou otázkou by tedy mělo být, jaký typ investice a jaké portfolio zvolit pro tak dlouhý horizont. Klíčovými faktory pro rozhodování by měl být výnos (a s ním spojené riziko) a nákladovost investice.

Co se typu investice týče, třídou aktiv, která dlouhodobě přináší nejvyšší průměrné roční zhodnocení, jsou akcie – a v době nízkých úrokových sazeb, jakou zde máme nyní, se to měnit nebude. Pokud ne celé, tak minimálně velkou část portfolia je vhodné pro horizont 15 a více let složit z akciových instrumentů. Druhým neméně významným faktorem pro rozhodování, kam dítěti investovat, je nákladovost – tedy výše všech poplatků a nákladů, které jsou s investováním spojené. Čím nižší jsou poplatky, tím roste hodnota investice rychleji a vašemu dítěti tak zůstane více. Zvláště v dlouhém období mohou být vysoké poplatky hlavním zabijákem výnosů a je potřeba si na ně dát pozor.

Jako ideální řešení budování kapitálu pro dítě vidím náš zvýhodněný dětský investiční účet u Portu. S tím se investuje pasivně do nejznámějších akciových indexů, poplatek za správu je 0,25 procenta ročně. Pasivní forma investování se postará o výnosy odpovídající růstu globálních akciových trhů a nejnižší poplatek na trhu umožní nashromáždit větší objem peněz, až si je děti jednou budou chtít vybrat. Jiné, v Česku dostupné a oblíbené nástroje (např. stavební spoření) bohužel, myslím, nedodávají i se započtením státních příspěvků a úlev dětskému portfoliu dostatečný výkon, i když jsou poměrně bezpečné.

David Brzek, portfolio manažer Fio banky

Přestože nízké nastavení úrokových sazeb v ekonomice nebude trvalé a lze očekávat, že s jejich budoucím růstem výnosy spořicích produktů půjdou rovněž postupně na vyšší úrovně, nelze u těchto produktů očekávat žádné nadstandardní zhodnocení. Pokud opravdu uvažovat v takovémto případě o určité formě spoření, tak využít forem, kde je určitá podpora státu ve formě příspěvku. Klasicky lze uvažovat o stavebním spoření, maximální státní příspěvek by však byl až při mírně vyšších než uvažovaných tisícikorunových měsíčních platbách.

Při horizontu 15 let a průběžné formě odkládání finančních prostředků je z mého pohledu daleko zajímavější využít kolektivního investování a prostředky směřovat do pravidelných nákupů podílových listů vybraného podílového fondu. Pravidelná měsíční investice je typickým a ideálním způsobem investice do podílových fondů, kdy dochází k postupnému rozložení investovaných prostředků v čase (nákupy probíhají na různých cenových úrovních). Při takto stanoveném horizontu bych se u investice pro dítě neobával akciových fondů, resp. fondů smíšených s vyšším podílem akciové složky. Horizont je dostatečně dlouhý na to, aby se mohl plně projevit potenciál kapitálových trhů.

Martin Cakl, akciový analytik Patria Finance

Pokud bereme v potaz portfolio s dlouhým investičním horizontem, kterým 15 let je, akcie by měly být dominantní složkou. Nicméně vždy je důležitá diverzifikace. A to diverzifikace především z pohledu geografie, měny a aktiva.  V praxi to znamená vybrat si několik efektivních ekonomik, například v Americe, Evropě nebo vybraných trzích Asie, včetně Číny, a investovat v lokálních měnách. Nejjednodušší a často nejlepší jsou pak investice na úrovni indexů.  Investování by dále mělo být prováděno v pravidelném intervalu bez snahy časovat trhy.

Martin Mašát, vedoucí oddělení investic Partners

Pokud chceme spořit postupně s investičním horizontem pět a více let, pak lze těžko nalézt v současné době lepší investici než koš akcií. Určitě se pro toto období nehodí dluhopisy, jejichž výnos je nyní zkreslen kroky centrálních bank, které výnos srazily blízko nule, a již nějakou dobu výnosy státních dluhopisů nestačí ani na inflaci.

Optimální je investovat do diverzifikovaného akciového fondu, který bude řešit i riziko pohybu kurzu koruny. Vedle diverzifikace je pak dobré sledovat i nákladovost a poplatky fondu. Musím však varovat před přímými investicemi do akcií. Například u populárních dividendových akcií každý rok investor přichází o daně z dividend, což po 15 letech může znamenat ztrátu i několik desítek procent.

Alternativou může být investice do nemovitosti, kde se měsíční úspora nespoří, ale jde na splátky hypotéky či úvěru. Dítěti po 15 letech sice nezbude hromada peněz, ale bude mít jistotu vlastního bydlení. Na podobném principu můžeme chápat i stavební spoření, kde bude sice výnos relativně nízký, ale po 15 letech bude mít potomek možnost si k naspořené částce jednoduše půjčit na řešení vlastního bydlení.

Další, relativně konzervativní řešení je využití kombinace akciového fondu a realitního fondu. Nemovitostní investice jsou však méně likvidní a výnosné než akcie, ale zase dávají v budoucnu dítěti určitou jistotu. Rozhodně bych se vyhnul alternativním investicím, které z dlouhodobého hlediska nic neukázaly, jako jsou komodity včetně zlata, různé certifikáty či alternativní nebo módní investice. Často jde o vysoce rizikové a poplatkově drahé investice.

Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management

Patnáctiletý horizont je dostatečně dlouhý na to, abychom se nemuseli trápit událostmi typu americké volby, vypořádání brexitu či dostupnost vakcíny jako řešení současné pandemie. Akcie jako třída aktiv mají nejlepší vyhlídky na středně- i dlouhodobé zhodnocování prostředků. Dluhopisy jsou fakticky zničené politikou centrálních bank a není reálné od nich v dohledné době očekávat pokrytí inflace.

Pokud tedy zůstaneme u akcií, letošní rok způsobil to, že silné firmy se stávají ještě silnějšími. Mnohé z nich mají velkou zásobu hotovosti a stabilní cash flow. Velké a stabilní firmy se silnou konkurenční výhodou, kvalitním produktem a snesitelnou mírou zadlužení mají velmi dobrou výchozí pozici do dalších dekád. Podtrhávám, že my kromě výše uvedeného vyhledáváme firmy s dobrým managementem, který bere ohledy na minoritní akcionáře. Díváme se nejvíce na rozvinuté trhy, tedy Ameriku a západní Evropu. Pravidelná akciová investice do takových firem je podle mě nejvhodnější strategií. Naopak bych odrazoval od přílišného zaměření na domácí či středoevropský akciový trh, který by měl hrát roli jen drobného doplňku v globálně orientovaném portfoliu.

Jan Němeček, makléř BHS Securities

Horizont 15 let je poměrně dlouhý na jakýkoli odhad pohybu všech aktiv. Pokud by se jednalo o opravdu pravidelné investování, pak bych se nebál pravidelně ukládat volné prostředky do nákupu fyzického zlata, které v delším horizontu funguje jako uchovatel hodnoty. Dle mého názoru bude reálná inflace růst velmi rychle a nákup fyzického zlata by mohl být takovou "sázkou na jistotu". Jako další ochranu před inflací bych zvolil pravidelné investování do růstových bluechipových (největší a nejziskovější společnosti – pozn. red.) akcií v USA. V portfoliu by neměly chybět akcie ze zbrojařského, technologického nebo farmaceutického průmyslu. Za nejvíce konzervativní částí portfolia bych zvolil investici do protiinflačních státních dluhopisů, které garantují nadinflační zhodnocení vložených prostředků.

Štěpán Pírko, analytik ze společnosti Colosseum

S takto dlouhým investičním horizontem, navíc s pravidelnou měsíční úložkou, dává smysl investovat 100 procent peněz do akcií. Akcie poskytují historicky zdaleka nejvyšší výnos, kolem osmi až 10 procent ročně, a jejich největší nevýhoda spočívající ve vysokém kolísání je díky dlouhodobému pravidelnému investování fakticky eliminována. Konkrétně lze pravidelně investovat prostřednictvím akciového fondu, moderněji též do nízkonákladových ETF fondů nebo portfolií z nich sestavených. Tyto služby dnes nabízí mnoho obchodníků s cennými papíry a dalších finančních institucí, jejich využití je proto snadné. 

Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance

Aktuální investiční situace na trhu je tak abnormální, že nabízí jen velmi málo investičních možností. Nízkoúrokové prostředí je spojeno s plošným maskováním rizik. Proto většina dříve standardních investic dnes nabízí nižší výnos než v minulosti, který často ani nepokryje inflaci, a to současně za podstoupení vyššího rizika. Pokud chcete navíc spořit kolem tisícikoruny měsíčně, možnosti se dál zužují. V takovém případě se mi jeví jako ideální maličká hypotéka, která bude splácena právě formou oné tisícikoruny měsíčně a bude za ni pořízen třeba nějaký pozemek, který se následně, až dítě odroste, dá prodat a tím získat příslušný obnos, který jsme si naplánovali.

Bohumil Trampota, analytik Komerční banky

Osobně bych to udělal tak, že bych si stanovil portfolio akciových titulů. Nejdříve bych si vybral sektory a z nich pak jednotlivé tituly. A ty bych doplnil jmény, o kterých jsem přesvědčen, že přinesou očekávané zhodnocení. Kladl bych důraz na zdraví společnosti (zadlužení), schopnost generovat hotovost, dividendovou politiku a výhled, jaký mají před sebou. Nicméně u takového portfolia musíte pořád sedět a reagovat na tržní situaci tím, že budete upravovat váhu jednotlivých titulů, případně zařazovat/vyřazovat další. A to asi nejde u všech střadatelů. Konzervativně bych tedy navrhl stavební spoření s ročním státním příspěvkem 2000 korun. Nebo existují různé fondy (preferoval bych zaměření na akcie, horizont 15 let). Pro pokročilejší investory třeba některý z ETF, kde jako podkladové aktivum slouží akcie/akciové indexy.

Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR

Jako výnosnou investici a také motivaci pro celoživotní spoření doporučuji pro popsaný případ dětské penzijní spoření. Stát jej podporuje pravidelnými měsíčními příspěvky k uložené částce už od 300 Kč a každý účastník má možnost vybrat si po dosažení dospělosti celou třetinu naspořených prostředků bez jakýchkoliv sankcí. Dítě se prostřednictvím svého zákonného zástupce, který smlouvu podepíše (spořit mu následně může kdokoliv, např. babička, příbuzní) stane účastníkem klasického nového penzijka, tedy doplňkového penzijního spoření. Díky zvolené strategii, kterou u takto dlouhodobých spoření doporučujeme co nejdynamičtější, bude investovat převážně do akcií. Akciový trh i přes příležitostné výkyvy oběma směry v horizontu let stále roste a penzijko navíc motivuje k tomu, aby si potomek v dospělosti sám i nadále spořil – po výběru třetiny prostředků v 18 letech jeho smlouva pokračuje dál.