Vzpomeňte si, co jste dělali loni ve středu 22. prosince. Možná jste sháněli dárky, měli už trochu vypnutou hlavu v práci a přemýšleli, jak vše zorganizovat na Štědrý den. V noci bylo až minus deset, přes den maximálně jeden stupeň nad nulou a předpovědi hlásily jen slabý vítr do tří metrů za sekundu. Na pozadí návštěv obchodů, rozsvícených vánočních stromů a domácího tepla se přitom bez pozornosti drtivé většiny lidí odehrávalo drama. Prožívali ho energetici. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno. Byli jsme v Evropě jen kousek od velkých problémů,“ vzpomíná pro HN Pavel Tykač, jeden z nejbohatších Čechů a majitel energetické skupiny Sev.en, která z uhlí vyrábí elektřinu a trh detailně sleduje. Celý rozhovor přineseme v příštích dnech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Těmi problémy má na mysli našponovanou výrobu. Zcela vyčerpanou zásobu dostupných energetických zdrojů obchodovaných na evropské burze v Lipsku, které by v případě dalšího růstu spotřeby mohly být do sítě zapojeny. Jednoduše řečeno – pokud by odběr ještě trochu vzrostl nebo se porouchala některá z velkých elektráren, bylo by proudu v síti už málo. To znamená odpojování podniků či domácností. Pravděpodobně řízeně, nechci strašit divokým blackoutem, ale ani nechci zlehčovat dopady nedostatku elektřiny do života lidí a firem. K dramatické situaci došlo tím, že byla nízká výroba z obnovitelných zdrojů (nefoukalo a kvůli inverzi nesvítilo nad velkými OZE v Evropě) a zároveň se promítl dlouhodobý odklon od uhlí a jádra v Německu, které je tak jako tak největším spotřebitelem elektřiny.

Energetiku lze přitom přirovnat k letectví, kde jsou všechny jistící systémy minimálně zdvojené. Navíc musí mít kapacity nastavené tak, aby vždy s dostatečnou rezervou pokryly poptávku. Vzhledem k důležitosti elektřiny je to logické. Tak to aspoň ve vyspělé Evropě platilo posledních třicet čtyřicet let. Teď ovšem systém slábne a stává se křehčím. Především kvůli vypínání velkých uhelných a jaderných zdrojů v Německu, jež v případě potřeby nakupuje z okolí. „Situace jako ta z loňského roku se bude v zimě opakovat stále častěji. Není otázka zda, ale kdy se systém přetíží,“ dodává Tykač.

Pavel Tykač má pochopitelně své zájmy. Potřebuje, aby elektřinu z uhlí bylo možné vyrábět co nejdéle a jeho investice mu tak co nejdéle vydělávala. Paradoxně to vypadá, že ve světle současného tažení některých evropských politiků bojujících pouze za nižší emise oxidu uhličitého může být český miliardář v klidu. Osekání podmínek na nové plynové a jaderné zdroje totiž vede v našich přírodních podmínkách jen k tomu, že jeho uhelné elektrárny budou pro stabilní energetickou soustavu stále potřebnější.

Plus malé zastavení nad tabulkou největších příjemců covidových dotací. Dokud v Česku platí zákony pro každého stejně, což vítám, budou logicky největší sítě obchodů, hotelů či dopravců čerpat největší podporu.


 

Výběr týdne

Nové dotace na elektroauta

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá nová pravidla pro podporu elektromobility. Dosáhnou na ni zatím firmy a živnostníci. Těch není málo.

Proč je Apple bilionový

Velká analýza úspěchu i zákoutí největší firmy světa. Plus grafika.

V Rohlíku dobojováno?

Přetahovaná s kurýry o peníze zatím míří ke smíru.

Kdo je nejbohatší Asijec

Changpeng Zhao, zakladatel a generální ředitel největší kryptoburzy Binance, začínal v McDonald’s.

Zbrojovka Reného Holečka a další dluhopisy

Na český trh přichází hned zkraje roku miliardová emise dluhopisů. Výrobce palných zbraní CZG – Česká zbrojovka Group (CZG) upisuje dluhopisy ve výši 1,5 miliardy korun, přičemž suma může stoupnout až téměř na dvě miliardy korun.

Plány tržní stavebninové dvojky Pro-Doma

Chceme být všude tam, kde je Lidl, říká výkonný ředitel stavebnin Petr Vaněrka.

Zemědělské dotace a největší hráči

Plán nastavení způsobu dělení dotací pro zemědělství na období 2023 až 2027. Velcí zemědělští hráči tlak ustáli, nakonec nebudou tolik biti.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist