Euforie z loňského listopadu je pryč. Ceny kryptoměn od té doby – až na pár výkyvů – klesají a poslední výprodej srazil v pondělí cenu bitcoinu až na hranici 33 tisíc dolarů za kus (asi 717 tisíc korun). V listopadu přitom stál přes 69 tisíc dolarů, tedy milion a půl korun. Podle šéfa poradenské společnosti Altlift Jakuba Jedlinského, který o kryptoměnách vyučuje na pražské VŠE, za to nyní může hlavně vývoj na světových akciových trzích a špatná nálada investorů.

HN: Bitcoin ztratil za několik posledních dní 15 procent hodnoty, oproti maximům z listopadu klesla jeho cena téměř o polovinu. Co za aktuální situací stojí? 

Je za tím myslím fakt, že jsme už dva měsíce v bear marketu („medvědí trh“ je označením pro dlouhodobý a klesající cenový trend – pozn. red.), takže trh je hodně citlivý na jakékoliv negativní zprávy. Stačí se podívat na graf bitcoinu. Vypadá tragicky od půlky listopadu, takže nejde o nic moc překvapivého. V posledních dvou letech jsme měli neustálou monetární expanzi, lidé neměli peníze kam uložit, takže rostly ceny prakticky všeho, snad kromě zlata. A nyní, když se zvyšují úrokové sazby, není jisté, jak rychle porostou, je tu nejistota ohledně ruské invaze na Ukrajinu a tak dále. A tyto peníze odtékají.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Už opravdu začal bear market? Nejedná se jen o krátkodobý pokles?

Podle mého začal. Problém je, že když přicházejí pozitivní zprávy, trh na ně vůbec nereaguje, se všemi negativními událostmi naopak klesá. Fear & Greed Index (index strachu a chamtivosti – pozn. red.) je jen na nějakých 12 bodech ze sta, což znamená extrémní strach u obchodníků. Lidé v kryptosvětě se sice stále dívají na nějaké čtyřleté cykly střídání trendů, ale ty cykly tu byly zatím jen dvakrát. Mnohem důležitější než to, co se nyní děje v kryptu, je vývoj celosvětové hospodářské situace. Ta je prostě špatná, padá Nasdaq, S&P, všechno.

HN: Do jaké míry lze dnes ještě tvrdit, že bitcoin a další kryptoměny fungují jako útočiště mimo tradiční trhy, alternativní uchovatel hodnoty a ochrana před inflací? Nyní padají pokaždé, když si klasické trhy kýchnou.

Jak se to vezme. Tu vámi zmíněnou roli krypto často nehrálo, aspoň ne z krátkodobého hlediska. Dlouhodobě to vypadá stále dobře, nyní se odmazaly prakticky všechny zisky z loňského roku. Zatím ale vždy platilo, že cena bitcoinu postupně roste a že nejnižší hodnota nebyla nikdy níž než v předchozím roce. Teď by mě zajímalo, jestli se dostaneme pod hladinu 27 nebo 29 tisíc dolarů, což bylo minimum minulého roku. To bychom narušili i tento narativ, když už je jasné, že je porušený ten čtyřletý cyklus. Musíme si ovšem uvědomit, že se pravidla hry změnila a nikdo moc neví, co očekávat.

HN: Vás ten vývoj nepřekvapil?

Vtip je v tom, že my jsme identifikovali známky bear marketu už v listopadu. Pořád tu ale byla naděje, že bitcoin podobně jako v předchozích letech bude excelovat o Vánocích. A že se třeba před koncem roku dostaneme na hranici 100 tisíc dolarů za kus. Lidé si na své profilovky na sociálních sítích dávali laserové oči (znak podpory bitcoinu – pozn. red.), ale jejich přání zůstala nevyslyšena. Na trhu tak panuje deziluze i zklamání a chvíli potrvá, než se z toho otřepeme. Je možné, že si trh najde svoje dno někde na úrovni kolem 30 tisíc dolarů a bude se tam chvíli držet. Druhá možnost je, že přijdou skvělé zprávy, zmizí covid, ukáže se, že inflace není tak hrozná a nebude třeba zvyšovat úrokové sazby, dojde k dohodě s Ruskem – a najednou se vše v dobré obrátí. V létě to vypadalo podobně negativně, pak začala olympiáda, lidé začali mít skvělou náladu a během týdne jsme se vrátili do bull runu („býčí trh“ je opakem medvědího – pozn. red.). Ovšem nemyslím si, že takhle zafunguje zimní olympiáda v Číně.

HN: Může mít současný vývoj nějaký dlouhodobý dopad na bitcoin?

Bitcoin tu je a bude. Lidé ho už opravdu používají jako uchovatele hodnoty a on tuto funkci plní. Když se podíváte na síť, pak zjistíte, že většina bitcoinů se nehýbe. Lidé je mají ve svých hardwarových peněženkách a nedávají je na burzy. Na trzích je jich relativně málo. A proto se s jejich cenou snáz hýbe.

HN: Pokud už bear market začal, jaký podle vás bude? Ten poslední trval od jara 2018 až do jara 2020.

Myslím si, že tento bude krátký. Lidé opravdu své bitcoiny příliš neprodávají. A i když to někdo udělá, tak peníze složitě nevytahuje přes banky, nechává si je většinou ve stablecoinech (dolary či ekvivalenty dalších měn na blockchainu – pozn. red.). Dřív lidem trvalo dlouho, než se z poklesu ceny oklepali a vrátili se zpátky do krypta. Nyní jsou v něm pořád. A ve chvíli, kdy začne vát příznivější vítr, se tyto prostředky do krypta dostanou velice rychle. To, že je na trhu malý objem bitcoinů, je navíc dvojsečné – jejich cena může nejen rychle padat, ale i rychle růst.

HN: V čem by tedy mohl být nynější bear market jiný? A proč by neměl trvat dva roky?

Na trh vstoupily instituce a mají na něm mnohem větší vliv. Retail se chová stádně, ale fondy mají dlouhodobější strategie a některé z nich budou nakupovat vždycky. Prezident Salvadoru Nayib Bukele také nakupuje pokaždé, když ceny klesnou. Nyní si z toho dělá srandu a na Twitter hodil svoji fotku s čepicí McDonaldu. Další velkou změnou je, že na trhu nejsou jen různé bitcoinové fondy, ale i mezinárodní banky a jejich velcí klienti.

HN: Co další kryptoměny v současné situaci?

Máme skvělou příležitost nyní shortovat (sázet na pokles ceny – pozn. red.) kryptoměny, které už nemají vítr v zádech, jsou špatně postavené, jejich projekty nedávají smysl nebo jsou nadhodnocené. Bitcoin má jasné základy, některé takzvané altcoiny, tedy alternativní kryptoměny také. Ale existuje spousta takových, které je prostě nemají. Když se podíváme na internetovou bublinu před dvaceti lety, lidé říkají, proč si nekoupili akcie Amazonu či dalších jednorožců, kteří uspěli. Ale zapomínají na to, že 99 procent tehdejších projektů zkrachovalo. To samé se stane i v kryptu. A je tak mnohem jednodušší nyní sázet na pokles ceny některých z nich než trefit toho svého krypto jednorožce, který to dotáhne daleko.

HN: Co shortujete?

Sandbox, celsius, litecoin, cardano…

HN: Jak by se v současné situaci výprodejů měl drobný investor chovat?

Základní pravidlo je neinvestovat peníze, které nemůžete postrádat. Pokud jste si bitcoiny nakupovali už dříve postupně a držíte si je jako spoření na důchod, mějte klidné nervy a nic nedělejte. Možná bych využil příležitost nakoupit si je o něco levněji. Ale hlavně to moc neprožívejte.