Zatímco nyní jsou domácnosti a firmy, které si chtějí pořídit menší solární elektrárnu, limitovány jejím výkonem do 10 kilowattů, aby nemusely složitě žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost, brzy by se měla tato hranice výrazně zvýšit. Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo novelu energetického zákona, která tento limit pro drobné elektrárny připojené k přenosové síti zvedá na 50 kilowattů. To odborníci již dlouho žádají.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Majitelé těchto malých elektráren rovněž nebudou muset žádat o stavební povolení, které je dnes potřeba na instalace větší než 20 kilowattů. Legislativní změna by měla ulevit hlavně drobným solárníkům. Těch, kteří se drží pod stávajícím limitem 10 kilowattů, se podle odhadu Solární asociace jen během letošního roku k síti připojí více než devět tisíc.

„Pro spoustu z nich je stávající limit nedostatečný a chtěli by si na střechy dát víc solárních panelů. Zejména pro bytové domy je 10 kilowattů zcela nedostatečných, stejně tak je to málo pro sdílení energie v rámci komunitní energetiky nebo pro domácnosti s elektromobilem,“ řekl HN výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Že je to i pro elektromobil málo, dříve HN potvrdil Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies. Jeho firma v Česku provádí nejvíce střešních instalací fotovoltaických elektráren a domácích baterií. „Elektromobil má větší spotřebu než celá domácnost, tudíž se bez problémů postará o zužitkování veškerých přebytků. Současných 10 kilowattů ve vrcholné kapacitě na jeho nabíjení určitě nestačí,“ řekl Šuvarský.

Podle Krčmáře je zvýšení limitu nepochybně dobrá zpráva, ale zdaleka to nestačí k většímu rozvoji výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Rád by viděl také výraznější státní podporu u velkých projektů fotovoltaických a větrných elektráren. Ty při přepočtu na množství vyrobené energie vychází i mnohem levněji než malé domácí zdroje. V Česku ale mají tak těžké legislativní podmínky, že je investoři raději staví v zahraničí. „Doufáme, že ministerstvo průmyslu a obchodu přijde v příštích týdnech s další novelou, která bude řešit i velké obnovitelné zdroje. Stát už na ně ani nemusí nic přispívat. Stačí, když jen odstraní bariéry, které jim brání v rozvoji,“ sdělil HN Krčmář.

Odborné organizace, jako jsou Solární asociace či Komora obnovitelných zdrojů energie, navrhují, aby byly obnovitelné zdroje označeny za stavby veřejného zájmu, což by usnadnilo jejich výstavbu. Dále žádají zavedení komunitní energetiky, tedy společné a sdílené výroby energií na úrovni obcí či obyvatel, a vymezení zón vhodných pro obnovitelné zdroje, kde by pro ně bylo snazší získávat povolení na stavbu.

„Určitě je nutné, aby v co nejbližší době následovaly další novely, které budou řešit i tyto neméně důležité změny,“ sdělil HN předseda komory Štěpán Chalupa. Podle informací, které má z ministerstva, by měl resort předložit další novely energetického zákona během následujících dvou tří týdnů. Očekává se přitom, že by měly být platné již s počátkem příštího roku, pokud je zákonodárci stihnou ve zrychleném legislativním procesu projednat a schválit. V případě novely, která umožní instalování většího počtu panelů bez licence, to ale podle ministerstva může být i dříve. „Účinnost je navržena dnem, který následuje po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů. Předpoklad je během podzimu,“ sdělila HN Miluše Trefancová z tiskového odboru ministerstva. Legislativní změny umožňující komunitní energetiku budou podle ní ministerstvem předloženy také během podzimu.

Ministerstvo novelu vnímá jako zásadní krok k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti Česka. Zároveň podle něj vede k větší decentralizaci výroby energie z obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého způsobujícího globální oteplování. Stejně tak podle ministerstva novela koresponduje se snahou vlády o zvýšení bezpečnosti dodávek energie a snížení závislosti na dovozu paliv z Ruska. „Klíčová pro tento cíl je podpora výstavby bezemisních zdrojů. Vedle jádra se jedná o podporu výstavby výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí ministerstvo.