Kryptoměnový trh zažívá největší výplach za posledních několik let. V podstatě všechna digitální aktiva již třetí den výrazně oslabují, bitcoin ve středu klesl na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Hromadné výprodeje odstartovala krize páté největší kryptoburzy světa FTX, která se kvůli finančním problémům dostala na hranu kolapsu a znemožnila investorům výběry peněz. Záchranný kruh jí v úterý hodila konkurenční Binance, největší kryptoburza světa, z plánovaného převzetí ale už den nato sešlo. Zrušení dohody na trzích spustilo vlnu paniky. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„S ohledem na výsledky interního auditu hospodaření a na zprávy o špatném nakládání s finančními prostředky zákazníků a údajném vyšetřování americkými úřady jsme se rozhodli nepokračovat v potenciální akvizici FTX.com,“ uvedla Binance na Twitteru. „Zpočátku jsme doufali, že dokážeme zákazníkům FTX zajistit likviditu, problémy jsou ale příliš velké na to, abychom je mohli ovlivnit nebo jakkoliv pomoci.“

Zpočátku se zdálo, že úterní uzavření nezávazné smlouvy o převzetí FTX ukončí týden spekulací o finančním zdraví páté největší burzy světa. Ty odstartoval minulou středu server CoinDesk, když přinesl odhalení o sestře FTX, obchodní firmě Alameda Research. Její účetní rozvaha je podle zjištění serveru zahlcena kryptoměnou FTT, kterou burza FTX sama vydává. Zpráva vyvolala otázky, nakolik je na této kryptoměně, kterou nelze rychle převést na hotovost, závislá samotná FTX a zda je dost likvidní, aby investorům dokázala vyplácet výběry. 

Granát do této debaty o víkendu hodil zakladatel Binance Changpeng Zhao, který oznámil, že jeho burza veškeré své FTT tokeny prodá. Jednalo se zhruba o 23 milionů mincí v celkové hodnotě 580 milionů dolarů (14,2 miliardy korun). Zhao se dopady svého kroku snažil zmírnit prohlášením, že svůj podíl bude prodávat postupně. Hodnota FTT přesto začala v podstatě okamžitě prudce klesat a spustila se vlna prodejů.

Bitcoin by hospodarske_noviny on TradingView.com

Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried se ještě v pondělí snažil zprávy o nedostatečné likviditě své burzy popírat (v sérii tweetů, které od té doby smazal). Prohlásil, že konkurent Zhao pouze šíří „falešné zvěsti“ a „FTX je v pořádku“. Ostatní investory ale nepřesvědčil.

Svoji investici ve výši 150 milionů dolarů odepsal například fond rizikového kapitálu investiční společnosti Sequoia Capital. V následujících třech dnech hodnota FTT klesla o více než 80 procent – zatímco tak týden otevřela s cenou 22 dolarů, ve čtvrtek kolem šesté hodiny večer se obchodovala už jen za čtyři dolary. 

Bankman-Fried v reakci na to investorům ve středu oznámil, že burza bude muset bez finanční injekce vyhlásit bankrot. Před zrušením dohody s Binance uváděl, že potřebuje celkem osm miliard dolarů, aby vyplatil všechny investory, kteří v současnosti chtějí vybrat své peníze.

Otočka Binance pochopitelně vzbudila spekulace o tom, že hlavní motivací Zhaa od začátku bylo konkurenci potopit. Šéf největší burzy světa však tvrdí, že za kolapsem FTX nestojí a že její pád poškodí celé odvětví.

Situace na trzích mu dává za pravdu. Kolaps FTX s sebou stáhl dolů celý kryptoměnový trh. Investoři se totiž začali obávat, že se krize přelije do dalších burz, a začali masivně likvidovat své investice. Bitcoin se ve čtvrtek kolem páté hodiny odpoledne obchodoval za 17 778 dolarů a od začátku týdne odepsal téměř 15 procent své hodnoty. Ve středu se jeho hodnota dokonce propadla pod hranici 16 tisíc dolarů, tedy na nejnižší hodnotu za poslední dva roky (vůbec nejníže byl ve středu večer, kdy se obchodoval za 15 554,48 dolaru). Ještě loni v listopadu se přitom nejslavnější kryptoměna prodávala za rekordních 69 tisíc dolarů. Podle prognózy agentury Bloomberg může bitcoin dále klesnout až na 13 tisíc dolarů, než znovu začne růst. 

Druhá největší kryptoměna ethereum odepsala od začátku týdne téměř 16 procent a kolem páté hodiny se obchodovala za 1320 dolarů. Solana klesla ve stejném období o 50 procent, akcie americké kryptoměnové burzy Coinbase se propadly o 15 procent. „Na trzích nyní zavládla naprostá panika,“ komentoval pro Financial Times situaci Jon de Wet, investiční ředitel společnosti Zerocap, která kryptoměny spravuje. „Je to hotové peklo.“

Ještě relativně nedávno se přitom zdálo, že FTX je v perfektní formě. V lednu od japonské Softbank a dalších investorů vybrala 400 milionů dolarů, což její ocenění zvýšilo na úctyhodných 32 miliard dolarů.  Sám Bankman-Fried, dolarový miliardář často označovaný pouze iniciály SBF, byl v kryptosvětě oslavován jako „bílý rytíř“, když několika krachujícím projektům jako BlockFi nebo Voyager přispěchal finančně na pomoc. Nyní jeho vlastní projekt potřebuje záchranu a jemu samotnému hrozí, že ho z miliardářského klubu vyškrtnou. Hodnota jeho majetku podle Bloombergu v podstatě přes noc klesla z 15,6 miliardy dolarů o 94 procent, tedy těsně na hranici jedné miliardy.

Pád FTX by přitom v letošním roce zdaleka nebyl prvním otřesem, kterým si trh kryptoměn prošel. Na jaře zkolaboval údajně stabilní token Terra-Luna a v létě cenami kryptoměn a dalších digitálních aktiv zamával krach hedgeového fondu Three Arrows Capital nebo kryptoměnových záložen Celsius či Voyager.

Aktuální situace je podle analytiků ještě horší. „Jsme přesvědčení, že události tohoto týdne vzhledem k popularitě výkonného ředitele FTX Sama Bankmana-Frieda a velikosti FTX způsobí částečnou ztrátu důvěry spotřebitelů v kryptoměny, nad rámec toho, co jsme viděli u Three Arrows Capital, Clesiusu nebo Voyageru,“ uvedli ve svém komentáři analytici společnost KBW. „Může nějaký čas trvat, než se důvěra zákazníků vrátí.“

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už sedm tisíc našich čtenářů. reces