Balík takzvaných nevýkonných úvěrů ze zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank získal brněnský fond IFIS advokáta Marka Indry. K poslednímu červnu totiž skončilo druhé a zároveň závěrečné kolo tendru, který na jaře vyhlásila insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Redakci HN to potvrdili sami zástupci brněnského fondu. Správkyně k tomu uvedla, že výsledek ještě musí schválit věřitelský výbor.

Od Sberbank jsme v době před odnětím její licence velmi často odkupovali jak pohledávková portfolia, tak korporátní pohledávky a historickou zkušenost s jejich pohledávkami máme možná největší ze všech, kdo s námi soutěžili,“ vidí za úspěchem Marek Indra, šéf IFIS.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V tendru se hrálo o více než dva tisíce problematických nezajištěných úvěrů pro firmy i fyzické osoby v nominální hodnotě zhruba dvě miliardy korun. Indra nechtěl konkrétní cenu zatím komentovat, ale podle informací HN překročila 200 milionů korun. Tedy asi deset procent nominální hodnoty.

Za nevýkonné jsou běžně označovány úvěry, které jsou minimálně tři měsíce po splatnosti. Platí přitom, že jejich vymáhání je značně složité. To je také důvodem, proč jejich tržní hodnota bývá jen zlomkem hodnoty nominální.

I proto toxické úvěry Lužová vyňala ze zdravého majetku banky, který za 41 miliard prodala České spořitelně v hlavním tendru, a nabídla je v odděleném prodejním procesu tuzemským pohledávkovým specialistům.

V rámci insolvenčního řízení se již dříve prodaly i dluhopisy, které si banka pořídila od velkých zbrojařských firem, jako je Colt CZ Group a Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada nebo konglomerátu EPH Financing miliardáře Daniela Křetínského. O tyto bondy byl veliký zájem, investoři si je pořídili za částku, která byla jen o něco nižší než nominální hodnota cenných papírů pohybující se okolo 730 milionů korun.

I zájem o problematické úvěry byl vysoký. V prvním kole se do soutěže zapojilo několik desítek subjektů, do druhého kola se probojovalo pět vážných zájemců. Možná trochu překvapivě mezi nimi nakonec chyběly známé pohledávkové firmy jako Natland Tomáše Rašky, AB Credit miliardáře Karla Pražáka, či Gomanold z okruhu J&T.

Největším soupeřem IFIS byla ve finále společnost Creditfield pohledávkového specialisty Vladimíra Knespla, který patří k blízkým spolupracovníkům miliardáře a mediálního magnáta Ivana Zacha. I on podle neoficiálních zdrojů nakonec nabídl přes 200 milionů a v prvním kole dokonce přehodil i samotný IFIS.

Dalšími finalisty byly společnosti Bohemia Faktoring, za kterou vystupuje známý advokát Karel Goláň, a německá inkasní agentura EOS. Posledním uchazečem z finálové pětky byla olomoucká společnost Selenga 1024 byznysmena Petra Doležela, dlouholetého společníka miliardáře a hazardního magnáta Miroslava Barneta z firem jako Multigate a Astra Games.

Tendr ale nakonec ovládl IFIS, který od začátku v kuloárech patřil mezi favority. Ten v posledních měsících patří mezi nejagilnější hráče na poli tuzemských insolvencí. Upozornil na sebe jako aktivistický věřitel v krachu skupiny Arca Investments, skupiny Helske, stavebního molochu PSJ, ale také právě ve Sberbank. Nákup a následné vymáhání pohledávek je jeho přirozeným obchodním modelem. Balík pohledávek ze Sberbank pro něj představuje potenciální střelivo na další cíle.

„Jsme pravidelně ve výběrových řízeních téměř všech dalších českých bank a i tentokrát jsme zúročili to, že umíme dobře vyhodnotit i velká a nesourodá portfolia pohledávek, takže se nám v otevřených soutěžích tohoto typu daří,“ říká Indra a připomíná třeba historický úspěch v podobě nákupu celého úvěrového portfolia zkrachovalé kampeličky Unibon.

„Důležité je samozřejmě i to, že umíme pohledávky efektivně vymáhat, a proto jsme schopni za ně učinit atraktivní nabídku a přitom stále realizovat zajímavý zisk,“ dodává brněnský právník Indra. 

Ještě na začátku loňského roku patřila česká divize ruské Sberbank mezi zdravé finanční domy tuzemského trhu. Vaz ji ale zlomila Putinova agrese na Ukrajině a začátek války. Lidé totiž začali v panice vybírat peníze z bankomatů, protože se báli, že se ke svým vkladům nedostanou.

Tím spustili takzvaný run na banku, který způsobil, že Sberbank neměla ve svých bankomatech dostatek hotovosti a nemohla tak nadále plnit závazky vůči klientům. Na čas dokonce zastavila i elektronické platby a následně uzavřela i všechny pobočky. Krátce na to Česká národní banka odebrala Sberbank licenci a tím fakticky ukončila její další podnikání v zemi. Sberbank poté skončila v likvidaci a bylo s ní zahájeno insolvenční řízení.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.