Je to v mnoha ohledech mimořádný byznysový příběh. Andrej Babiš ve své dlouhé kariéře velkopodnikatele totiž prakticky žádnou významnou firmu neprodal. Teď se zbavuje nejméně dvou velkých podniků ze své podnikatelské říše, která je již šestým rokem zaparkovaná pod rodinné svěřenské fondy.

Dlouhé měsíce přetřásaný prodej pardubické chemičky Synthesia a mediálního domu Mafra je oficiálně u konce. V pátek ráno byla písemně stvrzena dohoda, podle které se novým mediálním i chemickým magnátem stane finančník Karel Pražák a jeho skupina Kaprain. Byznysmen to vůbec poprvé potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kromě Synthesie a Mafry je předmětem prodeje také společnost Londa, která provozuje rozhlasové stanice Impuls a RockZone. Ačkoliv obchodně a manažersky spadají pod Mafru, právně stojí vedle sebe. Majitelem Londy je přímo Agrofert. 

Pražák se přitom v příběhu zjevil teprve před několika týdny a nakonec přetlačil další byznysové konkurenty, kteří s Babišem na toto téma vyjednávali dlouhé měsíce. Zřejmě právě Pražákova rychlost ve vyjednávání i jeho velké ambice v chemickém průmyslu rozhodly v jeho prospěch.

„Dokončili jsme naši doposud největší akvizici. Díky Synthesii výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v Evropě,“ uvedl majitel skupiny Kaprain. Vypořádání obchodu je ještě podmíněno schválením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Cenu obchodu strany nezveřejnily, spekuluje se ale o ceně přesahující deset miliard korun za obě společnosti, respektive tři, včetně rádií. Pražák zároveň odráží spekulace, že je součástí větší investiční aliance spolu se skupinou PPF, ke které má historicky blízko.

„Synthesii i Mafru kupujeme sami. PPF ani žádného jiného partnera nemáme. Nákup financujeme kombinací vlastních zdrojů a bankovního financování,“ uvedl pro HN Pražák.

Někdejší krizový manažer PPF, zkušený obchodník s pohledávkami a dnes majitel rozsáhlé multioborové skupiny Kaprain v chemii již aktivně působí. Před několika lety se Pražákovi podařilo ovládnout ústeckou chemičku Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie). Ta patří mezi přední světové výrobce syntetických pryskyřic, hlavní sortiment pak tvoří epoxidové a alkydové pryskyřice, tvrdidla a rozpouštědla, louhy a anorganické speciality látky. Kromě toho mu z kolabující skupiny slovenského miliardáře Maria Hoffmana zůstaly také někdejší Novácké chemické závody, dnes nesoucí název Fortischem.

Jen Spolek pro chemickou a hutní výrobu, který tvoří asi 13 společností, v roce 2021 utržil přes devět miliard korun a provozní zisk před úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl 2,2 miliardy. Podle Pražáka budou výsledky za rok 2022 podobně úspěšné.

Pro srovnání: pardubická Synthesia měla tržby přes 4,7 miliardy korun a zisk EBITDA překročil 600 milionů.

Chemie bude brzy tvořit jasně dominantní sektor Kaprainu. Podle některých hlasů blízkých jednání to dlouho vypadalo, že Pražák by mohl od Agrofertu převzít ještě další chemičku. Přetřásaly se zejména podniky, které se nevážou na obor chemie pro zemědělství a hnojiv, které jsou pro Agrofert stěžejní. Avšak nakonec zůstalo jen u Synthesie.

Do skupiny Kaprain, která vlastní aktiva v hodnotě více než 40 miliard korun a v roce 2022 dosáhla zisku 3,5 miliardy, dnes spadají mimo jiné obchodník s pohledávkami AB Credit, podíl v odpadové společnosti AVE, HC Sparta Praha a řada nemovitostí, například velké outletové a zábavní centrum POP Airport u ruzyňského letiště či kancelářské budovy vedle O2 areny.

Spolchemie má nedaleko Synthesie v Pardubicích své výzkumné a vývojové centrum, obě firmy mají společné zákazníky a v řadě oblastech se doplňují. Zároveň je dlouholetým šéfem Spolchemie Daniel Tamchyna. Ten přitom před svým příchodem do čela ústeckého závodu pracoval právě pro Andreje Babiše a jeho chemičky velmi dobře zná. Dva roky byl generálním ředitelem Synthesie, předtím vedl plastikářskou Fatru.

„Synergii využijeme na všech úrovních. Významně posílíme pozici na trhu speciální chemie, doplníme produktové portfolio a využijeme průnik mezi zákazníky i distributory obou společností,“ vysvětluje ředitel Spolchemie Daniel Tamchyna.

„Klíčové synergie ale využijeme i v rámci aplikovaného výzkumu včetně patentů a licencí, jež tvoří hlavní motor úspěšného rozvoje. Výrazně snadněji pak společně zvládneme proces dekarbonizace vlastních podnikových energetik a získaný areál nám umožní případnou výstavbu nových provozů v rámci speciální chemie,“ dodává Tamchyna.

Pražák platí za vztahového zákulisního hráče, který se dokáže domluvit s každým napříč českým byznysovým spektrem, navíc s historickými blízkými vztahy na skupinu PPF a rodinu Renáty Kellnerové.

I to dost možná nakonec rozhodlo o jeho poněkud nečekaném úspěchu v klání o firmy Agrofertu. Kolem jejich prodejů se totiž během posledního roku odehrálo hodně zvratů.

Nejdřív se totiž jednalo výhradně o prodeji Mafry. A na jaře byl v této fázi hlavním favoritem na její ovládnutí aktuálně dost možná nejlikvidnější český miliardář Pavel Tykač. Ten svůj zájem o Mafru veřejně potvrdil v rozhovoru pro Český rozhlas.

Avšak v létě už na pozici hlavního favorita posunul mladý zbrojař Michal Strnad. Právě on byl schopen a ochoten od Babiše koupit jak ztrátového vydavatele MF Dnes a Lidových novin, tak také Synthesii.

Babiš totiž nakonec obě firmy nachystal do jednoho prodejního balíčku, aby zvýšil atraktivitu mediálního byznysu. To v této fázi vyřadilo uhlobarona Tykače, který zájem o pardubickou chemičku neměl.

Zato vládce zbrojně průmyslového uskupení Czechoslovak Group svůj zájem o Synthesii, stejně jako státem vlastněnou a obchodně spřízněnou Explosii, která na Synthesii obchodně navazuje, veřejně neskrýval. A v jednáních s Agrofertem byl podle informací HN ještě v červenci skutečně nejdál.

Jenže Babiš je mistr v překvapivých manévrech, často těsně před podpisy důležitých smluv. Své o tom vědí třeba členové představenstva Axel Springer v roce 2013. Ti už slavili úspěšný exit z českých mediálních vod, avšak Babiš na poslední chvíli otočil a místo vydavatele bulvárního Blesku se domluvil s jinou německou rodinou Karla Hanse Arnolda a v červnu překvapivě ovládl Mafru.

Ale právě pro Mafru nemusí být transfer k Pražákovi konečnou stanicí. Na trhu se ihned začaly objevovat informace, že Pražák o roli mediálního magnáta příliš nestojí a již pro přední tuzemský mediální dům hledá nového majitele. Pražák v minulosti prokázal, že umí efektivně přeprodávat složité firmy. Mnohdy koupil takové podniky, které zápasily s ekonomickými problémy či právními spory. Ty rychle převzal, vyčistil a narovnal spory. A případně je poslal dál. Známým příkladem je třeba vršovický stadion v Edenu, který po pár letech prodal čínskému vlastníkovi fotbalové Slavie.

Pražák také raději operuje za oponou mimo pozornost veřejnosti, což úplně nejde dohromady s vlastnictvím jednoho z největších a nejvlivnějších mediálních domů v Česku. Nabízí se sice návaznosti na jeho sportovní a zábavní byznys, neboť Mafře patří přední ticketingová společnost Ticketportal. Ale to jsou spíše okrajové záležitosti.

A tak se jako nejpravděpodobnější varianta zdá, že Mafra brzy opět změní majitele. Nejčastěji se skloňuje jméno uhlobarona Pavla Tykače, který pomalu odkrývá své společensko-politické ambice. Zdroje z okolí čerstvě uzavřeného obchodu ale naznačují, že dění kolem Mafry z posledních týdnů aktivizovalo další potenciální zájemce – třeba oceláře Tomáše Chrenka, loterijního magnáta Karla Komárka či Daniela Křetínského, který mimo jiné ovládá i mediální skupiny Czech News Center. I on na jaře kolem Mafry kroužil a později jednal o spolupráci s favorizovaným zbrojařem Michalem Strnadem.

A samozřejmě se nabízí i spojení se spřátelenou skupinou PPF Renáty Kellnerové, která už nyní patří díky televizní společnosti CME k největším mediálním hráčům v Česku a okolí. Sám Pražák ale zatím nechce předbíhat a hodlá zvážit všechny možnosti.

„Ve hře jsou ale všechny varianty. Mafru si můžeme nechat a dál ji rozvíjet, nebo ji prodat jako celek nebo jen její část. Zájemců na trhu je celá řada,“ uzavírá Pražák, který se chce na mediálním trhu nejdříve zorientovat.